Podzim je pro mnoho lidí nejkrásnější roční období plné barev, které nás inspirují. Na procházkách v přírodě sbíráme šípky, kaštany, žaludy, bukvice a jeřabiny, připravujeme krmítka ptákům, kteří neodlétají do teplých krajin, pouštíme draky, chodíme na houby. A přitom se chystáme na klidnější část roku.
Ale také se zkracují dny a ubývá slunečního světla. To může způsobit změny v našem psychickém stavu. Můžeme mít méně energie, cítit větší únavu a větší podráždění. Díky nedostatku slunečního světla se mění biorytmy v našem těle, které můžou mít vliv na produkci serotoninu, tedy hormonu dobré nálady. Na podzim mohou někteří z nás pozorovat změny v náladě a celkovém duševním stavu, které někdy bývají označovány jako „podzimní blues“.

Navíc se blíží vánoční svátky, my začínáme bilancovat a vést zdánlivě nepřetržitý závod s časem. Plánujeme přípravy na svátky, setkání s přáteli a rodinou, stresujeme se s vymýšlením a nákupem dárků. Ani změny v jídelníčku a nedostatek fyzické aktivity spojené se změnou počasí nepřispívají k dobrému pocitu sama ze sebe a náladu nám nezlepšují.
A jaké jsou tedy nejčastější příčiny špatných podzimních nálad?
Zkracující se dny a je méně slunečního světla: S příchodem podzimu se dny postupně zkracují a mnoho lidí trpí nedostatkem slunečního světla. Nedostatek slunečního světla může ovlivnit hladinu serotoninu, hormonu spojeného s dobrou náladou, což může vést k sezónní depresi.
Změny v počasí: Podzim často přináší deštivé a oblačné dny, což nám bere energii a někdy i kazí plány a zhoršuje náladu.
Konec dovolené a návrat do každodenní reality: Po letní dovolené se mnoho lidí vrací zpět do práce a školy, což může být stresující a způsobit úzkost. Přechod z volného letního režimu zpět do každodenní rutiny může být pro mnohé z nás náročný.
Ztráta fyzické aktivity: Během letních měsíců se lidé často více věnují venkovním aktivitám a cvičení na čerstvém vzduchu. S příchodem podzimu může klesat fyzická aktivita a obecně máme méně energie na cokoliv.
Sezónní stres: Příprava na blížící se zimní svátky, včetně Vánoc a příchod nového roku, může být pro některé lidi stresující. Plánování, nakupování dárků, organizace setkání s rodinou a přáteli a finanční tlaky mohou zvýšit stres. Stejně tak bilancování nad uplynulým rokem může být pro mnohé stresující.
Změny v jídelníčku: Se změnou ročního období se mohou měnit stravovací návyky a preference. Někteří lidé konzumují těžší jídla, aby si udrželi tepelnou pohodu, což může ovlivnit jejich náladu, energii a může se to podepsat i na postavě, což především ženy nenesou moc dobře.

Jak si na podzim zlepšit náladu
Pokud cítíte, že na podzim trpíte špatnou náladou, existuje několik kroků, které mohou pomoci zlepšit vaše duševní zdraví:
- Světelná terapie: Pokud Vám chybí sluníčko a světlo, může Vám pomoci světelná terapie. Ta patří mezi nejstarší léčebné metody lidstva a datuje se až do starověkého Egypta. Spočívá v aplikování světla, které je podobné slunečnímu světu, ze speciální lampy, což napomáhá ke zvýšení hladiny serotoninu v těle a zlepšení nálady a zvýšení energie.
- Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita může zlepšit náladu tím, že uvolňuje endorfiny, které jsou spojeny s dobrým pocitem a také zlepšují náladu. Najděte si způsob, jak můžete zůstat aktivní i během podzimních měsíců. Vydejte se do posilovny, cvičte jógu nebo vyrazte na procházky do přírody. Čerstvý vzduch Vám také pomůže.
- Nové aktivity a koníčky: Na podzim už netrávíme tolik času venkovními aktivitami, výlety, cestováním, grilováním, zahradou atd. a zbývá nám více času. Využijte této situace a začněte dělat něco nového. Venku na procházce můžete zkusit fotit podzimní přírodu, můžete malovat, tvořit nebo zkusit cokoliv, na co Vám nezbýval čas, třeba i na partnera. 😉
- Zdravá strava: Zkuste dbát na vyvážený jídelníček bohatý na vitamíny a minerály. Omezte konzumaci těžkých a zpracovaných jídel, nepřehánějte to s kofeinem a alkoholem. Přebytek kofeinu a alkoholu může ovlivnit kvalitu spánku a způsobit nervozitu.
- Předcházejte stresu: Hledejte způsoby, jak si dopřát relaxaci a odpočinek. Navštivte kosmetičku, dopřejte si masáž nebo teplou vanu, udělejte si čaj a přečtěte si knihu…
- Setkávejte se s přáteli a rodinou: Udržujte kontakt s rodinou a Vašimi přáteli. Pokud se necítíte nejlépe, seberte odvahu a svěřte se jim se svými pocity a požádejte o pomoc.
- Delegujte: Pokud máte pocit, že je toho na Vás moc, neváhejte předat některé povinnosti a úkoly dalším členům domácnosti.
- Objímání: Fyzický kontakt, jako je objetí, může mít pozitivní vliv na náladu a emocionální pohodu. Při objetí dochází k uvolnění oxytocinu. Oxytocin je často nazýván „hormonem lásky“ nebo „hormonem sociálních vazeb“. Jeho uvolnění se zvyšuje při intimních interakcích, jako jsou objetí, polibky a fyzický kontakt. Přispívá k vytváření a posilování emocionálních vazeb mezi lidmi, což pomáhá bojovat proti podzimním náladám.

Podzim, to je doba, kdy příroda přechází do své barevné symfonie a připravuje se na svůj zasloužený odpočinek. A i my máme příležitost se spojit s tímto klidem a krásou. Ovšem někdy se potýkáme s problémy, starostmi a nevyřešenými věcmi, které nám nedovolují si pořádně odpočinout, relaxovat, užívat si zaslouženého klidu a pohnout se z místa.
Cvičení „Jak se pohnout z místa“
Zde je krátké a jednoduché cvičení, které Vám pomůže pracovat s tím, kde jste teď a přijít s nápady a činy, které Vás mohou posunout dopředu.
Nejprve si uvědomte svůj cíl. Mým cílem je ……………………………………………………………………..….
Co byste chtěla změnit? Chtěla bych změnit …………………………………………………………….…………
Dále se zamyslete a k následujících pěti otázkám vymyslete alespoň 3 odpovědi, které Vás posunou blíž vašemu cíli.
- Co můžu přestat dělat, abych se posunula blíže k mému cíli?
- Čeho můžu dělat méně, abych se posunula blíže k mému cíli?
- Čeho můžu dělat více, abych se posunula blíže k mému cíli?
- V čem můžu pokračovat, abych se posunula blíže k mému cíli?
- Co můžu začít dělat, abych se posunula blíže k mému cíli?
Až budete znát odpovědi na tyto otázky, zamyslete se nad tím, jaké činnosti Vám pomohou pohnout se z místa. Vyberte snadno proveditelné činnosti a zapište si je.
- (1. činnost) Něco, co můžu udělat teď nebo během dnešního dne?
- (2. činnost) Něco, co můžu udělat do konce týdne? Do kdy to udělám?
- (3. činnost) Něco, co můžu udělat během tohoto měsíce? Do kdy to udělám?
Vše si sepište a vylepte na místo, kam často chodíte a kde budete mít tento svůj seznam pořád na očích. A neustále pracujte na tom, abyste se v seznamu posouvala stále dál a dál.
Věřím, že s výše zmíněnými tipy a díky koučovacímu cvičení „Jak se pohnout z místa“ zvládnete podzim s dobrou náladou.
Pokud Vás cvičení zaujalo, doporučuji pokračovat dalším koučovacím cvičením a nejoblíbenějším koučovacím nástrojem a tím je Kolo rovnováhy. Ke stažení ZDARMA je ZDE.
Klikněte na odkaz nebo na obrázek a stáhněte si e-book Kolo rovnováhy ZDARMA, dosáhněte Vašich cílů a začněte žít život ve větší pohodě a harmonii.
Koučka a mentorka pro ženy, autorka e-booků.
Pomůžu Vám najít sama sebe a Vaše sebevědomí. Ukážu Vám, jak se mít ráda. Podpořím Vás na cestě k naplnění Vašich snů a inspiruji Vás k tvoření láskyplných vztahů.
Více o mně si můžete přečíst > TADY <
Potkat se můžeme na Instagramu nebo Facebooku.
Napsat mi můžete na stana@stanislavakrajickova.cz