OD ÚKLIDU KE KLIDU

8 tipů, jak porazit podzimní depresi + cvičení „Jak se pohnout z místa“

Podzim je pro mnoho lidí nejkrásnější roční období plné barev, které nás inspirují. Na procházkách v přírodě sbíráme šípky, kaštany, žaludy, bukvice a jeřabiny, připravujeme krmítka ptákům, kteří neodlétají do teplých krajin, pouštíme draky, chodíme na houby. A přitom se chystáme na klidnější část roku.

Ale také se zkracují dny a ubývá slunečního světla. To může způsobit změny v našem psychickém stavu. Můžeme mít méně energie, cítit větší únavu a větší podráždění. Díky nedostatku slunečního světla se mění biorytmy v našem těle, které můžou mít vliv na produkci serotoninu, tedy hormonu dobré nálady. Na podzim mohou někteří z nás pozorovat změny v náladě a celkovém duševním stavu, které někdy bývají označovány jako „podzimní blues“.

Navíc se blíží vánoční svátky, my začínáme bilancovat a vést zdánlivě nepřetržitý závod s časem. Plánujeme přípravy na svátky, setkání s přáteli a rodinou, stresujeme se s vymýšlením a nákupem dárků. Ani změny v jídelníčku a nedostatek fyzické aktivity spojené se změnou počasí nepřispívají k dobrému pocitu sama ze sebe a náladu nám nezlepšují.  

A jaké jsou tedy nejčastější příčiny špatných podzimních nálad?

Zkracující se dny a je méně slunečního světla: S příchodem podzimu se dny postupně zkracují a mnoho lidí trpí nedostatkem slunečního světla. Nedostatek slunečního světla může ovlivnit hladinu serotoninu, hormonu spojeného s dobrou náladou, což může vést k sezónní depresi.

Změny v počasí: Podzim často přináší deštivé a oblačné dny, což nám bere energii a někdy i kazí plány a zhoršuje náladu.

Konec dovolené a návrat do každodenní reality: Po letní dovolené se mnoho lidí vrací zpět do práce a školy, což může být stresující a způsobit úzkost. Přechod z volného letního režimu zpět do každodenní rutiny může být pro mnohé z nás náročný.

Ztráta fyzické aktivity: Během letních měsíců se lidé často více věnují venkovním aktivitám a cvičení na čerstvém vzduchu. S příchodem podzimu může klesat fyzická aktivita a obecně máme méně energie na cokoliv.

Sezónní stres: Příprava na blížící se zimní svátky, včetně Vánoc a příchod nového roku, může být pro některé lidi stresující. Plánování, nakupování dárků, organizace setkání s rodinou a přáteli a finanční tlaky mohou zvýšit stres. Stejně tak bilancování nad uplynulým rokem může být pro mnohé stresující.

Změny v jídelníčku: Se změnou ročního období se mohou měnit stravovací návyky a preference. Někteří lidé konzumují těžší jídla, aby si udrželi tepelnou pohodu, což může ovlivnit jejich náladu, energii a může se to podepsat i na postavě, což především ženy nenesou moc dobře.

Hledejte způsoby, jak si dopřát relaxaci a odpočinek.

Jak si na podzim zlepšit náladu

Pokud cítíte, že na podzim trpíte špatnou náladou, existuje několik kroků, které mohou pomoci zlepšit vaše duševní zdraví:

 1. Světelná terapie: Pokud Vám chybí sluníčko a světlo, může Vám pomoci světelná terapie. Ta patří mezi nejstarší léčebné metody lidstva a datuje se až do starověkého Egypta. Spočívá v aplikování světla, které je podobné slunečnímu světu, ze speciální lampy, což napomáhá ke zvýšení hladiny serotoninu v těle a zlepšení nálady a zvýšení energie.
 2. Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita může zlepšit náladu tím, že uvolňuje endorfiny, které jsou spojeny s dobrým pocitem a také zlepšují náladu. Najděte si způsob, jak můžete zůstat aktivní i během podzimních měsíců. Vydejte se do posilovny, cvičte jógu nebo vyrazte na procházky do přírody. Čerstvý vzduch Vám také pomůže.
 3. Nové aktivity a koníčky: Na podzim už netrávíme tolik času venkovními aktivitami, výlety, cestováním, grilováním, zahradou atd. a zbývá nám více času. Využijte této situace a začněte dělat něco nového. Venku na procházce můžete zkusit fotit podzimní přírodu, můžete malovat, tvořit nebo zkusit cokoliv, na co Vám nezbýval čas, třeba i na partnera. 😉
 4. Zdravá strava: Zkuste dbát na vyvážený jídelníček bohatý na vitamíny a minerály. Omezte konzumaci těžkých a zpracovaných jídel, nepřehánějte to s kofeinem a alkoholem. Přebytek kofeinu a alkoholu může ovlivnit kvalitu spánku a způsobit nervozitu.
 5. Předcházejte stresu: Hledejte způsoby, jak si dopřát relaxaci a odpočinek. Navštivte kosmetičku, dopřejte si masáž nebo teplou vanu, udělejte si čaj a přečtěte si knihu…
 6. Setkávejte se s přáteli a rodinou: Udržujte kontakt s rodinou a Vašimi přáteli. Pokud se necítíte nejlépe, seberte odvahu a svěřte se jim se svými pocity a požádejte o pomoc.
 7. Delegujte: Pokud máte pocit, že je toho na Vás moc, neváhejte předat některé povinnosti a úkoly dalším členům domácnosti.
 8. Objímání: Fyzický kontakt, jako je objetí, může mít pozitivní vliv na náladu a emocionální pohodu. Při objetí dochází k uvolnění oxytocinu. Oxytocin je často nazýván „hormonem lásky“ nebo „hormonem sociálních vazeb“. Jeho uvolnění se zvyšuje při intimních interakcích, jako jsou objetí, polibky a fyzický kontakt. Přispívá k vytváření a posilování emocionálních vazeb mezi lidmi, což pomáhá bojovat proti podzimním náladám.

Podzim, to je doba, kdy příroda přechází do své barevné symfonie a připravuje se na svůj zasloužený odpočinek. A i my máme příležitost se spojit s tímto klidem a krásou. Ovšem někdy se potýkáme s problémy, starostmi a nevyřešenými věcmi, které nám nedovolují si pořádně odpočinout, relaxovat, užívat si zaslouženého klidu a pohnout se z místa.

Cvičení „Jak se pohnout z místa“

Zde je krátké a jednoduché cvičení, které Vám pomůže pracovat s tím, kde jste teď a přijít s nápady a činy, které Vás mohou posunout dopředu.

Nejprve si uvědomte svůj cíl. Mým cílem je ……………………………………………………………………..….

Co byste chtěla změnit? Chtěla bych změnit …………………………………………………………….…………

Dále se zamyslete a k následujících pěti otázkám vymyslete alespoň 3 odpovědi, které Vás posunou blíž vašemu cíli.

 1. Co můžu přestat dělat, abych se posunula blíže k mému cíli?
 2. Čeho můžu dělat méně, abych se posunula blíže k mému cíli?
 3. Čeho můžu dělat více, abych se posunula blíže k mému cíli?
 4. V čem můžu pokračovat, abych se posunula blíže k mému cíli?
 5. Co můžu začít dělat, abych se posunula blíže k mému cíli?

Až budete znát odpovědi na tyto otázky, zamyslete se nad tím, jaké činnosti Vám pomohou pohnout se z místa. Vyberte snadno proveditelné činnosti a zapište si je.

 1. (1. činnost) Něco, co můžu udělat teď nebo během dnešního dne?
 2. (2. činnost) Něco, co můžu udělat do konce týdne? Do kdy to udělám?
 3. (3. činnost) Něco, co můžu udělat během tohoto měsíce? Do kdy to udělám?

Vše si sepište a vylepte na místo, kam často chodíte a kde budete mít tento svůj seznam pořád na očích. A neustále pracujte na tom, abyste se v seznamu posouvala stále dál a dál.

Věřím, že s výše zmíněnými tipy a díky koučovacímu cvičení „Jak se pohnout z místa“ zvládnete podzim s dobrou náladou.

Pokud Vás cvičení zaujalo, doporučuji pokračovat dalším koučovacím cvičením a nejoblíbenějším koučovacím nástrojem a tím je Kolo rovnováhy. Ke stažení ZDARMA je ZDE.

Klikněte na odkaz nebo na obrázek a stáhněte si e-book Kolo rovnováhy ZDARMA, dosáhněte Vašich cílů a začněte žít život ve větší pohodě a harmonii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *