OD ÚKLIDU KE KLIDU

8 + 1 tip pro úklid s radostí

Při uklízení a třízení domovů a kanceláří mých klientů se prakticky pokaždé dostaneme k otázce, jak vytvořený pořádek a systém dlouhodobě udržet tak, aby to bylo snadné, nezabralo moc času a probíhalo to s radostí.

Úklid jako pozitivní návyk

A mou odpovědí je: Udělejte si z úklidu pozitivní návyk. Úklid totiž nemusí být jen „nutné zlo“ a není potřeba se ho děsit a být z něj otrávený už v okamžiku, kdy na ně pomyslím.

Zábavný úklid? Žádný problém! Tady je pár tipů, jak toho docílit

Tady je pár tipů, jak dostáhnout toho, že se pro vás úklid stane snesitelným a možná pro někoho i zábavným. No dobře, nebudu to přehánět… 😀 (i když znám pár lidí, včetně mě, kteří to tak mají a uklízení je baví).

Takže jdeme na to:

1.Vytvořte si rutinu

Určete si jeden den v týdnu a vyhraďte si ho na úklid. Ne celý den, ale třeba jen 30 minut. A dodržujte pravidelnost. Když jednou vynecháte, vynecháte i další den, a i ten další… Pravidelnost je opravdu důležitá.

2. Dejte si cíle

Začněte jednou místností nebo jednou oblastí a postupně si přidávejte další nebo rozšiřujte své úklidové úkoly.

3. Buďte kreativní

Zkuste si úklid udělat zábavným. Pustíte si oblíbenou hudbu, podcasty, rozhovory, audioknihy nebo přednášky. Já si pouštím buď hudbu (mám vytvořené album písniček 80. a 90. let) a při úklidu ještě tancuji anebo poslouchám  rozhovory Jardy Grűnwalda ze Skutečného života, Příznaků transformace nebo Fitness007.

4. Nemějte doma nepotřebné věci

Snažte se minimalizovat množství věcí, které musíte uklízet, tím, že se zbavíte věcí, které nepotřebujete. A další si nepořizujte, pokud je opravdu nepotřebujete.

5. Využívejte skladovací boxy, koše a jiné pomůcky

Tyhle malé vychytávky vám úklid dokáží opravdu velmi usnadnit a zpříjemnit.

6. Buďte trpěliví

Uklízení může ze začátku trvat déle, než jste zvyklí, ale s pravidelným praktikováním se stane automatickým návykem. Buďte k sobě laskaví a netlačte na sebe.

7. Oceňte svůj pokrok

Každý den si uvědomte, jak moc jste udělali, a buďte hrdí na sebe a své pokroky. I malý pokrok je pokrok a krok kupředu. Pochvalte se nebo se nějak odměňte.

8. Zůstaňte motivováni

Vyhledejte zdroje motivace, jako jsou knihy o úklidu nebo skupiny na sociálních sítích, kde se můžete setkat s ostatními, kteří se snaží udělat úklid svým pozitivním návykem. Můžete se navzájem podporovat a motivovat k dalším krokům a společně se radovat z dosažených úspěchů.

Nebojte se požádat o pomoc

Jestli máte pocit, že vás to fakt nebaví a nechcete úklidem ztrácet čas, nebojte se požádat o pomoc buď rodinu, přátele nebo si klidně objednejte někoho, kdo ví, jak na to.

Jak tedy mít z úklidu radost?

Klíčem k úspěchu je trpělivost, motivace a vytrvalost. A ze své zkušenosti vím, že se můžete cítit opravdu skvěle, když budete svůj domov udržovat čistý a organizovaný.

A jak to máte s úklidem vy? Uklízíte rádi a s radostí? 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *