OD ÚKLIDU KE KLIDU

Úklid v hlavě

Ach ty myšlenky

Úklid v hlavě je stejně důležitý jako úklid v našem domově. Stejně jako fyzický úklid odstraňuje nepořádek a shromažďuje věci na své místo, úklid v hlavě odstraňuje nepotřebné myšlenky a emoce, abychom se cítili uvolnění a klidní.

Určitě si (stejně jako já) uvědomujete, že naše myšlenky a emoce mají významný vliv na naši každodenní pohodu a úspěch. Nemůžeme žít plnohodnotný život, pokud jsou naše myšlenky plné negativních emocí, strachu a starostí.

Proto je prospěšné si průběžně uklízet i v hlavě. Dát si své myšlenky do šuplíčků a přihrádek a na poličkách utřít pomyslný prach. A pokud si nejte jisti, jak takový úklid v hlavě provádět, níže vám nabídnu pár tipů, jak na to. 

A jak tedy udržet mysl klidnou a hlavu čistou?

Meditace

Jak se všude píše a uvádí, meditace je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak udržet mysl klidnou, uvolněnou a čistou od nepotřebných a negativních myšlenek. Zkokušela jsem tedy meditovat, jenže jsem nikdy nevydržela sedět v klidu v tureckém sedu, na nic nemyslet a čekat na to, co ke mně přijde za obrazy nebo výjevy. Takže pokud to nejde ani vám, tak nezoufejte.

Našla jsem si jiný způsob meditování a čištění hlavy. Jsou to pro mě dlouhé procházky přírodou, uklízení a třídění věcí, sekání trávy, rytí a pletí záhonků nebo třeba cvičení jógy.

A i když mi nejdou klasické meditace, na které se neumím soustředit, vždy si užívám meditace vedené.

Dýchání - technika 4-7-8

Další způsob, jak si vyčistit hlavu, je věnovat se vědomému dýchání. Když se zaměříte na své dýchání, můžete se zbavit stresu a napětí, které je ve vaší mysli. Jednou ze snadných a velice účinných technik je technika 4-7-8. A jak provádět techniku 4-7-8?

Nadechněte se nosem do břicha, zadržte dech na 4 vteřiny. Poté vydechněte ústy – výdech trvá 7 vteřin. Tento proces opakujte aspoň v 8 cyklech.

Při tomto dechovém cvičení se snažte dýchat hlouběji do břicha, než jste normálně zvyklí. Pozornost udržujte na dýchání a snažte se při tom vědomě uvolňovat všechny svaly ve vašem těle.

Dalších 7 tipů, jak provádět úklid v hlavě

A tady je ještě několik dalších tipů, jak můžete provádět úklid v hlavě. Některé pro vás budou asi známe, některé jednoduché, ale všechny jsou moc účinné a opravdu je mohu doporučit.

Piště si deník: Psaní deníku je skvělý způsob, jak se zbavit negativních myšlenek a emocí. Předáte je deníku, odevzdáte je papíru (nebo dokumentu v počítači) a opravdu tak můžete získat jasnou hlavu a nadhled nad různými situacemi, které vás tíží nebo nad kterými moc přemýšlíte. Jednoduše si utřídíte myšlenky.

Mluvte a konverzujte se svými blízkými: Mluvení o svých myšlenkách a pocitech s někým, kdo vám rozumí, může být skvělý způsob, jak si uklidit v hlavě.

Cvičení: Fyzická aktivita, jako je cvičení, chůze, běh, posilování atd., může být vynikajícím způsobem, jak uvolnit stres a napětí v těle i v mysli.

Čtení: Čtení knih, které vás inspirují a motivují, může být velice prospěšné pro vaši mysl a duševní zdraví.

Relaxační aktivity: Aktivity, jako např. masáže, aromaterapie, saunování nebo třeba pobyt ve wellness, jsou naprosto skvělou relaxační technikou pro zklidnění celého těla a mysli.

Cestování: Cestování a objevování nových míst považuji za jeden z nejlepších způsobů, jak si utřídit myšlenky. Spojuje totiž několik výše zmiňovaných kroků dohromady. Oprostíte se od starých myšlenek a emocí a otevřete se novým možnostem.

Nové zájmy: Zkoušení nových věcí, aktivit a zájmů vede k očistě vaší mysli. Navíc potkáte nové lidi a můžete si tak rozšířit okruh svých známých a přátel. 

Každému bude fungovat něco jiného a je jen na vás, abyste vyzkoušeli to, co bude vyhovovat právě vám. A když to najdete, tak se tomu pravidelně věnujte a hlavně si to užívejte!

Úklid v hlavě může být dlouhodobým procesem, a proto je především důležité s ním vůbec začít.

Co pomáhá vám? Podělte se s ostatními v komentářích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *