OD ÚKLIDU KE KLIDU

Jak si udělat doma útulno

Domov je místo, kde trávíme hodně času, a proto by měl být pro nás útulný a příjemný.

Spousta lidí, kteří k nám přijdou domů na návštěvu říká,  že máme doma hezky útulno. Vždy mě to moc potěší. Ráda totiž doma vytvářím atmosféru, ve které se s mou rodinou cítíme dobře. A i když nemáme moderní nábytek a doma vše nové, vždy máme uklizeno a útulno.

Máte pocit, že Vám ve Vašem domově chybí to správné útulné a přívětivé prostředí? Nemusíte utrácet velké peníze za interiérového designéra. S následujícími tipy si snadno a rychle uděláte doma útulno.

Výběr správného osvětlení

Správné osvětlení může mít zásadní vliv na atmosféru domova. Pokud máte příliš jasné světlo, může to působit příliš studeně a nepřívětivě. Naopak, příliš temné světlo může být až depresivní.

Doporučuji tedy kromě stropních svítidel a lustrů používat různé druhy osvětlení, jako jsou lampičky, svíčky nebo světelné řetězy. Můžete si tak vytvářet různé atmosféry podle situace.

Pokojové rostliny

Rostliny jsou skvělým doplňkem každé domácnosti. Vnesou vám domů kousek přírody a prostor oživí. Pokud nemáte příliš času na péči o rostliny, můžete si vybrat druhy, které jsou snadno udržovatelné, jako například kaktusy nebo sukulenty.

Bytový textil

Na vaši pohovku nebo křesla přidejte polštářky a deky nebo přehozy a hned bude váš domov vypadat útulněji. Na zem můžete přidat různé kusové koberečky nebo kůže.

Přidejte závěsy, ubrusy a různé prostírání nebo dečky. Závěsy můžete sladit s polštářky na pohovce nebo dečkami na nábytku, hned tak vytvoříte teplejší a měkčí atmosféru.

Zvolte správné barvy

Barvy mají také velký vliv na atmosféru, která u vás doma panuje. Pokud chcete vytvořit útulnou atmosféru, doporučuji použít teplé a příjemné barvy, jako jsou například odstíny hnědé, béžové, zelené nebo oranžové. Naopak chladné a jasné barvy, jako je například bílá, mohou působit příliš sterilně a nepříjemně.

Osobní předměty

Osobní předměty, jako jsou fotografie, knihy nebo suvenýry u vás doma vytvoří tu správnou útulnou atmosféru, a hlavně dají místnostem osobní charakter. No a také vám připomenou příjemné zážitky a vzpomínky.

Řezané květiny

Řezané květiny jsou dalším skvělým způsobem, jak doma vytvořit útulnost. Květiny mohou dodat do místnosti barvy a vůně. Vyberte si květiny podle svého vkusu, ale doporučuji vybrat květiny, které vydrží déle, jako jsou například růže nebo lilie. A nečekejte, až vám květinu někdo přinese, prostě si udělejte radost a kupte si jí sama.

Vůně

Pokud máte ráda vonné svíčky, pořiďte si svíčky s příjemným a uklidňujícím aroma k dotvoření atmosféry. Další možností jsou difuzéry s vonnými oleji. Výhodou je, že si můžete namíchat z esenciálních olejů vůni podle vašich představ.

Různé dekorační předměty

Dekorace – to jsou mé nejoblíbenější předměty, které doma mám. Obměňuji je podle příležitostí a ročních období. Můžete si pořídit různé dekorační polštáře, světelné řetězy nebo další dekorativní předměty podle vašeho vkusu.

Doporučuji však nevystavovat příliš mnoho dekorací, aby místnost nepůsobila přeplněně. Spíš, než hodně najednou doporučuji obměňovat.

Skvělé jsou také různé přírodní dekorace – větvičky, traviny, zajímavé kamínky, šišky, kytici lučního kvítí … na procházce je pořídíte zadarmo a doma si z nich můžete něco vytvořit nebo je naaranžovat třeba do vázy.

Uspořádání nábytku

Můžete zkusit uspořádat nábytek tak, aby vytvořil příjemné a útulné prostředí. Například přemístění křesel tak, aby byla k sobě blíže, může vytvořit pocit pohodlí a intimity.

Čistota a uklizení

Posledním, ale velmi důležitým tipem, jak si vytvořit útulno doma, je udržování čistoty a pořádku. Uklizený a čistý prostor může pomoci vytvořit pocit klidu a pohodlí. Doporučuji tedy pravidelně uklízet a udržovat svůj domov čistým.

Doufám, že vám tyto tipy pomohou vytvořit útulné prostředí ve vašem domově. Co pomáhá vytvořit útulnou atmosféru u vás doma? Podělte se o vaše tipy s námi v komentářích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *