OD ÚKLIDU KE KLIDU

Článek - Závidím jí! Je to mrcha!

Závidím jí! Je to mrcha!

Závist je právě tou lidskou vlastností, u které nám od malička vštěpují do hlavy, že je hnusná a že závidět se nemá. Na 100 % vím, že závidí všichni a všem. A nejvíce ti, u kterých byste to vůbec nečekali a ti, kteří vám stále říkají a opakují, jak vám váš úspěch přejí a že zrovna vám ho přejí, protože si ho zasloužíte.

Nepřejí! A závidí! A v prvním okamžiku, kdy to bude možné, vám to dají pěkně sežrat. Co na tom, že vy na svém úspěchu makáte někdy i 14 hodin denně, o víkendech i o dovolených. To je to, co nikdo nevidí. Každý vidí jen výsledky, ale nikdo nechce vidět tu práci za tím vším. A ty, kteří vám úspěch opravdu přejí, byste s přehledem spočítali na prstech jedné ruky.

Závidím jí! Je to mrcha.

I já závidím.

Mám s tím vůbec jít ven? Mám se takhle ukázat? Mám všem dát najevo, že umím být zlá, závistivá, žárlivá a … a vlastně jaká? Normální? Že mám taky lidské vlastnosti, jako každý jiný a napsat o nich? Přiznat to? Přiznat, že cítím to, co každý druhý? Mám napsat, že se mi chce křičet, vztekat se, kopat kolem sebe, nadávat a pomlouvat?

Ano, i já závidím. Ale také vím, že má závist mě posouvá dopředu. Pokaždé, když mě tahle nechtěná vlastnost navštíví, bojuju s ní. Někdy mě hodí na několik dní do takový depky, že si myslím, že jsem úplně neschopná, ošklivá a nemožná. A čím víc s ní bojuju, tím víc se propadám do toho svého bahýnka a rochňám se v něm. Lituju se, nadávám, srovnávám se a někdy i brečím.

Závist není nemoc nebo vlastnost… Závist je slabost lidí, kteří jsou líní si sami vybudovat to, co závidí druhým.

Máte to tak taky, že jo? Poznáváte se v tom. Ale co s tím?

Já si vždy musím uvědomit, že závist je JEN MÁ NESPOKOJENOST SE SEBOU SAMOTNOU. Možná si teď říkáte, jak mi tohle děsně chytrý uvědomění může pomoct? Závidím, a to se nemá. Mám z toho pocity méněcennosti, a ještě z toho všeho dojdu k závěru, že si za to můžu sama?

Ano. A to je přesně to, co mě vždy zvedne zase na nohy. To vědomí, že jen sedět doma na zadku a závidět nic nezmění. Změnit se musím já.

Závidím jí! Je to mrcha!

A jak tedy na to? Vždy si odpovím na následující:

PROČ právě teď závidím?

Přesně si pojmenuji to, co bych také chtěla a nemám to.

A pak si ujasním, co můžu udělat pro to, abych dosáhla toho, co chci (tedy závidím)?

Úryvek z mého deníku

„Při prvním pohledu na ni jsem málem měla infarkt. Srce mi tlouklo tak zběsile, až jsem myslela, že mi snad vyskočí z těla. Před očima tma, zaťaté zuby a neuvěřitelný vztek. Na té fotce vypadala úžasně – krásný úsměv, vlasy, šaty. Najednou se v mé mysli ta fotka začala měnit – úsměv se změnil na vítězný škleb, fotka jako by ožila. Vysmívala se mi, ukazovala na mě a pohrdala mnou.

Bojuju sama se sebou. Vím, že závist není hezká a také vím, že mi má něco říct. Vím, že si musím zpracovat své emoce, že mně nastavuje zrcadlo a bla, bla, bla… V tuto chvíli mi říká jen to, že hezčí, lepší, šťastnější a úspěšnější!“ Závidím jí! Je to MRCHA!

Jak z toho ven?

Nenechte se zaplavit negativními emocemi. A když už se to stane, nerochněte se v nich. Nestavte se do role oběti, neobviňujte se a nelitujte.

Pojmenujte si, co přesně je to, co závidíte. Co vás žere? Je to opravdu úspěch někoho jiného nebo váš vlastní neúspěch a selhání?

Pojmenujte si příčinu (nedokončila jsme kurz a ona jo, nemám peníze na cestován a ona jo, zhubl a mně se to stále nepodařilo…) a hledejte řešení, jak dokázat to, co vám v tuto chvíli chybí.

Naplánujte si změnu. Přestaňte se vinit z toho, že někomu něco závidíte a udělejte něco, co vás samotou posune dál. Využijte závist jako prostor pro změnu.

Uvědomte si, že ne vše, co se na prví pohled zdá jako dokonalé, dokonalé není. Protože ten, kdo je krásný, nemusí být zdraví. Ten, kdo je bohatý, nemusí být šťastný. Ten, kdo cestuje po celém světě se ve skutečnosti může cítit osamělý nebo třeba od něčeho utíká. A třeba ten, kdo je úspěšný v pracovním životě, může strádat v tom soukromém. Podívejte se na to tak, že ten úspěch, který závidíte, je jen jeden dílek života toho člověka. A podívejte se na ty ostatní dílky. Opravdu do sebe tak dokonale zapadají?

Pokud na to nechcete být sami, vyhledejte např. služeb kouče, který vám pomůže s odpověďmi a také s následnými kroky na této cestě. I já jsem vám k dispozici.

E-book Cesta k vašemu sebevědomému já - Stanislava Krajíčková

Cesta k vašemu sebevědomému JÁ

Informace, nástroje, cvičení a dovednosti, které z Vás udělají sebevědomou ženu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *