OD ÚKLIDU KE KLIDU

Vezmi si mě. Předělám tě!

Je to zvláštní, ale my ženy vstupujeme téměř do každého vztahu s tím, že svého partnera časem předěláme k obrazu svému. A paradoxem je, že když začne s někým chodit muž, tak doufá, že se jeho partnerka nikdy nezmění a bude už navždy stejná.

Zdá se snadné přijmout druhého takového, jaký je. Ale jen málo kdo to opravu dokáže. Znamená to totiž přijmout dotyčného a milovat ho kompletně, v celém rozsahu i s jeho chybami a nedostatky, s jeho přednostmi i slabinami.

Brát ho tedy takového, jaký doopravdy je.  Když jste spolu začali chodit, tak jste věděla (nebo si všimla), že nechává nádobí na stole, ponožky na zemi, že po sobě nestele postel a boty vždy nechá válet uprostřed chodby. A přesto jste se do něj zamilovala. Ano, ze začátku vztahu máme všichni nasazeny „růžové brýle“ a časem začneme vidět věci, které byly přehlíženy. Jenže to neznamená, že nastal čas někoho předělávat.

Čas na změnu?

Nesnažte se tedy svého partnera měnit. Je totiž pravděpodobné, že se Vám to stejně nepovede. Myslete tedy na jeho kladné stránky a na to, proč jste se do něj zamilovala.

A pokud přeci jen máte potřebu nějaké změny v partnerově chování, tak hlavně jemně a pomalu. Můžete svého partnera inspirovat, ale nemá smysl ho do něčeho tlačit a chtít, aby se změnil tak, jak chcete Vy, když jemu to nebude vlastní.

Váš partner nedokáže cítit, jednat a myslet tak, jako Vy. A pokud ho budete do změny nutit, nebude svůj. Určitě to neznamená, že jej nemůžete změnit. Můžete. Ale jen tak, že budete rozvíjet jeho silné stánky a slabé naopak potlačovat.

Uvědomte si, že Váš partner je jedinečný. Je to osobnost a Vy jste si ho vybrala takového, jaký je. Nesnažte se ho tedy předělat a respektujte tuto jeho osobnost. Neporovnávejte ho se svými ex-partnery nebo partnery svých kamarádek.

Ruku na srdce, Vy jste dokonalá?

Zamyslete se také nad tím, že ani jemu se nemusí líbit některé Vaše zvyky a vlastnosti. Třeba mu vadí Vaše věčné tlachání s kamarádkami o ničem. Nemusí ho zajímat, co zrovna říkala Mařka o Aleně, anebo jak to všechno vidí Jitka. Nebo mu třeba můžou vadit časté návštěvy Vaší rodiny u Vás, ale ze slušnosti nic neřekne.

Váš parfém, který máte tak ráda, mu nemusí vonět, dekorace, kterou jste pořídila mu může připadat strašná. Třeba nemá rád, když chodíte ve vytahaných teplácích, ve staré noční košili, můžou mu vadit neumyté vlasy stažené do culíku.

Určitě ho štve, že si půjčujete jeho holení a také ten věčně ucpaný odpad Vašimi vlasy.

Valná většina mužů se své partnerky nesnaží předělat. Určitě si Vás nevezme s tím, že po svatbě se z Vás stane šéfkuchař, když jste v kuchyni totální kopyto. Proč byste tedy Vy měla uvažovat tak, že teď jsem vdaná (nebo mám konečně nový vztah) a teď se budou dít změny? Takto uvažovat je špatné a nikam to nepovede. Tedy povede, ale ne tam, kam si přejete.

Váš partner Vás respektuje, je s Vámi rád a určitě také různé věci, které děláte a různé Vaše nedokonalosti přehlíží. Prostě si Vás vybral takovou, jaká jste. Takovou Vás miluje

Jak se naučit brát muže takové, jací jsou, bez snahy je změnit?

Partnerský vztah by měl být totiž založen na vzájemném respektu a přijetí. Pokud se chcete naučit brát muže takové jací jsou, bez snahy je změnit, měla byste se zaměřit na následující body:

  1. Přijetí bez soudů: Není tolik důležité, co muž dělá nebo jaký má způsob života, jako to, jaký je to člověk. Nepředpokládejte, že bude splňovat určité stereotypy nebo role. Přijměte ho takového, jaký je a bez odsuzování.
  2. Komunikace: Komunikujte spolu otevřeně a přímo. Ptejte se ho na jeho pocity, myšlenky a cíle. Berte na vědomí, že může mít své vlastní představy o životě a odlišné priority než Vy.
  3. Podpora: Podporujte jeho osobní a profesionální cíle. Být partnery znamená být si vzájemnou oporou a motivací.
  4. Respektování rozdílů: Každý máme své vlastní zájmy, preference a způsob vyjadřování. Respektujte tyto rozdíly.
  5. Vytváření společných zážitků: Snažte se najít aktivity, které vás spojí a umožní vám prožívat společné zážitky. Společné aktivity tvoří společné zážitky a nabízejí společná témata ke komunikaci.
  6. Vyhněte se používání sarkasmů a posměšků: Pokud jde o sarkasmus nebo posměšky, může to snadno zranit druhou osobu nebo vést k nedorozumění. V partnerském vztahu je důležité jednat s respektem a empatií.
  7. Vytvoření prostoru pro jeho seberealizaci: Dejte svému partnerovi možnost být sám sebou, vyjadřovat své city a prožívat život podle svých představ. Nechte ho růst a rozvíjet se tak, jak chce.
  8. Poučení se z konfliktů: Konflikty jsou nevyhnutelnou součástí každého vztahu. Je důležité se z nich poučit a zlepšovat vzájemnou komunikaci a porozumění.

Váš partner se nesnaží předělat Vás, tak Vy nepředělávejte jeho. Myslete spíše na to, že Váš partner naopak nechce, abyste se změnila. Tak tedy netloustněte, nehubněte, nestříhejte a nebarvěte si vlasy, stále se stejně oblékejte a hlavně chovejte. Ne, to samozřejmě myslím ze srandy a s jistou dávkou nadsázky.

Respektující vztah dvou lidí je o přijetí se navzájem, o jisté dávce tolerance, o dělání kompromisů, o komunikaci a hledání společných cest a řešení.

Pokud Vám ve vztahu není dobře, chování Vašeho protějšku je pro Vás neakceptovatelné a ve vztahu se trápíte, je pak lepší raději takový vztah opustit. Vždyť tam, kde něco končí i něco nového začíná.

Jak se stát ženou, kterou muži neopouští

Odhalte 10 obyčejných vlastností, které z Vás udělají neobyčejnou ženu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *