OD ÚKLIDU KE KLIDU

Jak koučink pomáhá a může pomoci i Vám?

Když jsem poprvé slyšela o koučinku, řekla jsem si, co je to zase za kravinu. Přišlo mě to úplně praštěný a nechápala jsem, kdo by jako tyto služby chtěl využívat. Vždyť já přeci vím, jak si poradit se svým životem a nepotřebuji nikoho, kdo mně bude říkat, co mám dělat a co ne.

Co je koučink?

Koučink je interaktivní proces spolupráce mezi klientem a koučem. Koučink se může vztahovat k různým aspektům života, včetně kariéry, osobního rozvoje, zdraví, vztahů, a dokonce i organizace domácnosti.

Kdo je kouč?

Kouč je zkušený profesionál, který má dovednosti a potřebné znalosti k tomu, aby pomohl klientům dosáhnout jejich cílů. Kouč je nestranný, nezaujatý průvodce, který poskytuje podporu, motivaci a strukturu. Kouč není poradcem ani terapeutem; místo toho se zaměřuje na rozvoj schopností a dovedností klienta.

Co to ten koučink vlastně je a jak funguje?

Jenže mě to nedalo a začala jsem se pídit, co ten koučink vlastně je a jak funguje. K mému překvapení jsem zjistila, že se koučink vůbec nepodobá terapii a že se vůbec nezabývá minulostí. To pro mě bylo překvapením. Zároveň mě zaujaly techniky, na které jsem na webu narazila. Jako první jsem vyzkoušela Kolo rovnováhy, které mě okamžitě ukázalo a odhalilo, jak moc je můj život v nerovnováze.

Tou dobou jsem zrovna prožívala jedno z těžších období, nedařilo se nám finanče a stále jsem nevycházela s penězi. Bylo to po skončení jednoho projektu, který nás sice bavil, ale finančně vůbec nedával smysl. Jenže to jsme si připustili až po 2 letech a velké finanční ztrátě.

Finance mi nezbývaly na nic, nejednou se mi stalo, že jsem neměla ani na to, abych zaplatila dceři obědy ve škole. Musela jsem si půjčit od sestry. Rozprodávala jsem věci po bazarech, abychom měli dost peněz na zaplacení hypotéky. Nebylo to lehké období, a proto jsem si řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám a ten koučink zkusím.

Má zkušenost se sebekoučinkem

Na internetu jsem si našla nějaké články a materiály a postupně jsem si odpověděla na uvedené otázky v jednom z koučovacích cvičení. Tyto otázky mě navedly k uvědomění, jakým způsobem bych mohla na své finanční situaci zapracovat. Hned jsem si dokázala stanovit několik kroků, které by mi v tom mohly pomoci.

A k mému velkému překvapení to začalo fungovat! Pamatuji si, jak velkou jsem měla radost, když jsem za dva měsíce jistila, že mně peníze vyšly tak, že nemusím přemýšlet, jestli můžu dceři tento měsíc koupit nové boty, které už tak moc potřebovala. Prostě jsem je koupit mohla! A další měsíc to bylo ještě lepší. Vyšetřila jsem i něco pro sebe, zašla jsem si na kosmetiku a do knihkupectví. Byl to skvělý pocit. Naštěstí jsme vše zvládli bez půjček a naše finanční situace se ustálila.

Jaké přínosy pro vás koučink může mít:

Časem mě koučink nadchl natolik, že jsem se rozhodla absolvovat koučovací kurz. Docela dlouho jsem na něj šetřila a moc jsem se těšila. Jenže ten pro mě byl velkým zklamáním. Má lektorka mi vůbec nesedla a evidentně ani já jí. Bylo to pro mě utrpení. S tak nepříjemným a arogantním člověkem, který by mně dokázal něco tak zprotivit, jsem se za celý svůj život nesetkala. Někdy jsem i brečela před další hodinou a litovala jsem, že tam musím jít. Kurz jsem nakonec dokončila. Bylo mi líto peněz, které jsem za něj zaplatila.

Celý tento kurz pro mě byla trpká a nepříjemná zkušenost. Která mě ovšem posunula o takový kus v mém životě vpřed. Ale to jsem tou dobou samozřejmě nevěděla. Byla jsem z této zkušenosti tak zklamaná a psychicky vyčerpaná, že jsem celý koučink dala na několik měsíců „k ledu“ s myšlenkou, že každá koučka je prostě krá*va.

Postupem času to ve mně ale začalo hlodat. Vždy, když jsem si nebyla něčím jistá nebo jsem se potřebovala k něčemu rozhodnout, používala jsem naučené koučovací techniky, které prostě fungovaly. 

Dala jsem tomu všemu druhu šanci, našla jsem jinou koučovací školu a lektorku a přihlásila se k dalšímu studiu. Stavy, které jsem prožívala před první hodinou, byly příšerné. Bylo mi špatně od žaludku, klepaly se mi ruce a rovnou jsem to chtěla vzdát a nejít tam. Ovšem nová lektorka byla naprosto fantastická! Díky ní jsem pochopila, jak mocným je koučink nástrojem, co vše nabízí a jak dokáže lidem měnit životy k lepšímu. Dnes je koučink mým velkým koníčkem. Studuji nové metody a moc mě baví se dále v této oblasti vzdělávat. 

V čem může koučink pomoci Vám:

V životě se nám často stává, že čelíme výzvám, které nám připadají v danou chvíli nepřekonatelné. Můžeme se cítit ztraceni, jsme bezradní a nemůžeme najít ten správný směr. A právě v tuto chvíli může do hry vstoupit koučink. A v jakých situacích Vám tedy koučink může pomoci?

Když se cítíte ztracena ve svém životě nebo kariéře

Jeden z hlavních důvodů, proč využít služby kouče, je pocit, když se cítíte v něčem ztracená a nevíte, kudy dál. Kouč Vám pomůže objasnit Vaše cíle, hodnoty a priority, což Vám pomůže najít správný směr, kudy se vydat. Ať se jedná o cokoliv.

Při hledání rovnováhy mezi prací a osobním životem

Mnoho lidí se potýká s problémy spojenými s narušenou rovnováhou mezi pracovním a osobním životem. Kouč Vám může pomoci stanovit si zdravé hranice mezi prací a rodinou.

Při řešení konkrétních problémů nebo výzev

Koučink je velmi účinným nástrojem při řešení konkrétních problémů nebo výzev, ať už v osobním nebo profesním životě. Chcete zhubnout, postavit dům, napsat knihu, změnit práci? I s tím Vám koučink pomůže.

Při rozvoji komunikačních dovedností a v mezilidských vztazích

Pomocí koučinku si můžete ujasnit, jak lépe komunikovat s kýmkoliv, jak řešit nastalé konflikty a lépe spolupracovat s ostatními. Tuto dovednost jistě oceníte jak v osobním, tak i profesním životě.

Změny a nové životní situace

Život je plný změn, které mohou být náročné. Rozchod, rozvod, stěhování, ztráta zaměstnání, smrt blízké osoby… S pomocí kouče můžete i v těchto změnách najít smysl a uvědomění, které Vám pomůže posunout se na cestě Vašeho života dál.

A je toho samozřejmě mnohem více. Výše vypsané body jsou jen příklady. Já jsem se pomocí koučinku naučila rozvrhnout si svůj čas tak, abych měla i dostatek prostoru pro sebe a své koníčky. Podařilo se mi přestat kouřit, uklidila jsem si ve sklepě a na půdě, napsala jsem e-book, začala jsem chodit na procházky a zajímat se o zdravější životní styl a umím si lépe naplánovat určitě úkoly, do kterých se mi třeba nechce.

Chtěla byste koučink zkusit?

Pro první seznámení s koučinkem je skvělým nástrojem již zmiňované Kolo rovnováhy. Kolo rovnováhy je nástroj v oblasti koučování, který Vám pomůže získat lepší přehled a pochopení svých priorit a cílů v různých oblastech života nebo práce.

Kolo rovnováhy najdet na mých stránkách ke stažení zdarma.

E-book si stáhnete na tomto odkazu.

V e-booku najdete i popis, jak s Kolem rovnováhy pracovat, nad čím se zamyslet a jaké otázky si klást, aby pro Vás byla práce s tímto koučovacím nástrojem co nejefektivnější.

No a pak mi klidně napište do komentářů, jak Vám to šlo. 😉

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *