OD ÚKLIDU KE KLIDU

8 tipů, jak dosáhnout vlastního štěstí. Číslo 4 je fakt důležité!

V roce 2017 jsem napsala článek, ve kterém jsem uváděla několik tipů, jak dosáhnout vlastního štětí. Tenkrát jsem ho psala pro svůj vlastní blog a o rok později byl publikován na blogu projektu Šťastné Česko. Ten samý článek jsem dnes chtěla vložit sem, na tento web.

Šest let jsem nic nepsala, původní stránky jsem zrušila a až minulý měsíc jsem se rozhodla, že si vystavím nové a blog obnovím. A tento článek o štěstí jsem měla v záloze pro publikování.

Před tím, než jsem ho chtěla publikovat, jsem si ho samozřejmě přečetla. No a tady je asi ten kámen úrazu. Po přečtení jsem si totiž uvědomila, jak moc jsem se za těch 6 let posunula, jak moc jsem „vyrostla“ a změnila se a jak moc se změnil můj pohled na svět a na to, co pro mě vlastně to štěstí znamená.

Co je štěstí? Mé štěstí?

Mé štěstí je má rodina. To, že se mám kam vracet a že tam na mě čeká někdo, kdo mě má rád a váží si mě. Za opravdové štěstí také považuji to, že jsem dosáhla klidu ve svém životě. Ve své duši. Neřeším dramata, mé vztahy jsou stabilní, dělám to, co mě baví a naplňuje.

A v neposlední řadě je to také to, že jsme všichni zdraví. Co znamená zdraví si uvědomíte až ve chvíli, kdy ho ztratíte a nemáte. Pak je to to jediné, co si ve svém životě přejete. Takže štěstím je pro mě má zdravá rodina. To je pro mě to pravé štěstí.

Jak jsem to viděla před 6 lety

Dřív jsem štěstí viděla v jiných věcech a asi je normální, že čím je člověk starší, tak se mění jeho hodnoty, postoje, vzory, a hlavně ten pohled na život samotný.

Ten původní článek začínal takhle:

„Také si někdy říkáte, jak je možné, že všichni kolem jsou šťastní, mají skvělou a dobře placenou práci, bezproblémové vztahy a vůbec vše se jim daří, a vám ne? Proč oni mají to a ono a vy ne? Že je to nefér a nespravedlivé?

Já sama jsem v takovém přesvědčení žila několik let. Až, když jsem si uvědomila, že mé štěstí není vůbec závislé na tom, co mám nebo nemám, se mi neskutečně ulevilo a opravdu jsem se začala cítit ve svém životě šťastná. Konečně.“

Jenže teď, když to čtu, tak vidím, jaká lež to byla. Jak jsem si jen chtěla namluvit, že jsem konečně šťastná. Jenže realita byla jiná. Ovšem v tu dobu jsem to tak neviděla a nevnímala. Spíš mi připadá, že jsem to tak chtěla, přála si to. Přála jsem si, aby mě všichni dali pokoj a konečně přestali se srovnáváním.

Přála jsem si mít dobře placenou práci, pohodové vztahy, konečně jsem chtěla žít svůj život tak, jak jsem chtěla já, a ne podle toho, jak to chtěli ostatní.

A čím víc jsem si to přála, tak tím víc jsem si namlouvala, že je vše v pohodě a že tak žiju. Jenže v té době jsem tak nežila. V té době jsem tak začínala žít a učila se tak žít. A to je obrovský rozdíl.

Za těch 6 let se událo tolik věcí, které mě posunuly. Dobrých i špatných. Taky těch, které se ze začátku zdály dobré, a nakonec dobré nebyly, ale dobře dopadly a dovedly mě k dnešku.

V původním článku jsem psala, že abych dosáhla štěstí, tak jsem musela ze svého života vyloučit osoby, které měli neustálou potřebu srovnávání se, soutěžení a taky očekávali, že vždy vše udělám tak, jak oni chtějí a předpokládají.

Do této chvíle se mi ty osoby do života nevrátili. A to, že jsem je ze svého života vyloučila, považuji do dnes za své nejlepší rozhodnutí. A žádné takové další lidi jsem k sobě už nepustila.

Ráda bych Vám teď napsala pár tipů, které považuji za důležité na mé cestě za vlastním štěstím. Myslím si, že by mohly pomoci i Vám.

8 tipů, jak dosáhnout vlastního štěstí

1.Važte si toho, co máte

Neberte lidi a věci ve Vašem životě jako samozřejmost. Važte si všeho, co máte. Když si toho začnete vážit až ve chvíli, kdy to ztratíte, je už fakt pozdě. Takže ať jde o cokoliv (o manžela, o práci, o přátele nebo třeba o svobodu, dovednosti, možnosti, životní styl), buďte vděčni za to, že to máte. Na světě je spousta lidí, kteří by chtěli to, co máte Vy a dali by za to cokoliv.

2.Naučte se radovat z maličkostí

Ty malé věci, které tvoří Vaše dny a Váš život, se můžou zdát zbytečnostmi, ale až ve chvíli, kdy o ně přijdeme, tak pochopíme, jak důležité pro nás byly. Všimli jste si, že jsme se vrátili k bodu 1? 😉

3.Dělejte věci, jak nejlépe umíte – ne lépe!

Ano, je to ze Čtyř dohod. 😊 A je to pravda. Až když jsem toto pravidlo zavedla do svého života a zjistila jsem, že nemusím být super výkonná, všeho znalá a vždy po ruce, že nemusím vše dokonale znát a být vždy dokonalá a můžu říct i ne, se mi nesmírně ulevilo.

4.Udělejte si čas na své blízké

Přestaňte říkat, že nemáte na nic a na nikoho čas. Času máte každý den stejně a je jen na Vás komu se rozhodnete ho věnovat. Neodkládejte návštěvu u rodičů nebo jiných Vám blízkých lidí. Nikdy nevíte, která z těch návštěv bude poslední.

5.Zkoušejte nové věci, koníčky a stanovte si nové cíle

Zkuste se zamyslet nad tím, jestli Vás to, co ve svém životě děláte a prožíváte, baví a naplňuje. Pokud ne, změňte to. Vyzkoušejte nové věci, nové koníčky, poznávejte nové lidi, učte se a vzdělávejte. 

6.Dělejte dobré věci a dobré skutky

Občas někomu s něčím pomozte. Opravdu stačí s maličkostí. Když budete druhým pomáhat, začne se Vám to v dobrém vracet. A kdyby to nebylo ve formě pomoci Vám, tak aspoň ve formě Vašeho dobrého pocitu. A to za to stojí!

7.Přestaňte hledat smysl života

Přestaňte si lámat hlavu s tím, proč tady vlastně jste a jaký je Váš smysl života, smysl Vašeho bytí. Ať je ten smysl velký nebo malý, ať už jste ho objevila nebo ne, tak prostě jen žijte a užívejte si to.

8.Poznávejte krásy světa

Neseďte doma a nenadávejte na osud. Čím méně budete volného času mít, tím méně času budete trávit přemýšlením nad problémy. Vyplňte tedy svůj volný čas, svůj odpočinek, takovými věcmi, které vás budou nabíjet a budou smysluplné.

Snad Vám tyto tipy pomůžou tak, jako pomohly mně. Držím palce, ať se Vám daří!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *