OD ÚKLIDU KE KLIDU

Jak odstranit různé skvrny – červené víno, čokoláda a další

Dnes vám přinesu pár tipů, jak odstranit různé skvrny z Vašeho oblečení, koberce nebo třeba nábytku.

Univerzální zásady pro čištění

  • Skvrnu začněte čistit co nejdříve. Čím rychleji, tím lépe. Rychlost je zásadní.
  • Hned očistěte skvrnu ubrouskem. Ale pozor! Žádné roztírání a šmudlání, ale jen nechte skvrnu do ubrousku nasát.
  • Následně dejte prádlo odmočit do mýdlové vody nebo speciální lázně (příklady níže).
  • Po odmočení prádlo klasicky vyperte.

Skvrny od červeného vína

Červené víno je jedna z nejtěžších skvrn, které se mohou na textilních materiálech objevit. Je důležité začít s čištěním co nejdříve, aby se skvrna nestačila vpít hlouběji do materiálu. Zde je několik tipů na odstranění skvrn od červeného vína:

 1. Sůl: Nejdříve posypte skvrnu solí, aby se zabránilo dalšímu šíření skvrny. Poté ji vyperte teplou vodou.
 2. Octová metoda: Smíchejte stejné množství vody a octa a směs nalejte na skvrnu. Poté ji vyperte teplou vodou.
 3. Bělidlo: Smíchejte bělidlo s vodou a skvrnu potřete. Poté ji vyperte teplou vodou. S touto metodou opravdu opatrně. Bělidlo bělí, používejte jen na světlé prádlo.
 4. Práškový prací prostředek: Skvrnu potřete práškovým pracím prostředkem s vodou (tak, aby vznikla kašička) a nechte působit po dobu přibližně 30 minut. Poté ji vyperte teplou vodou.
 5. Sodový roztok: Smíchejte sodu s vodou (opět vytvořte kašičku) a skvrnu potřete. Poté ji vyperte teplou vodou.

Pokud skvrna stále zůstává, bude nejlepší obrátit se na profesionální čistírnu.

Skvrny od trávy a hlíny

Skvrny od trávy a hlíny se dají odstranit pomocí několika různých postupů. Zde jsou některé z nich:

 1. Běžný prací prostředek: Několikrát naneste běžný prací prostředek na skvrnu a nechejte ho působit po dobu několika minut. Poté opláchněte a vyperte v pračce.
 2. Soda na pečení: Smíchejte sodu na pečení s trochou vody, aby vznikla pasta. Tuto pastu naneste na skvrnu a nechejte ji působit po dobu 15 až 20 minut. Poté skvrnu opláchněte a vyperte v pračce.
 3. Octová voda: Smíchejte stejné množství octa a vody a naneste směs na skvrnu. Nechte ji působit po dobu několika minut a poté opláchněte a vyperte v pračce.
 4. Škrob: Naneste škrob na skvrnu a nechejte ho vyschnout. Poté ho jednoduše setřete a vyperte v pračce.

Skvrny od čokolády

Odstraňování skvrn od čokolády může být trochu složitější než jiné skvrny, ale stále existují některé účinné tipy a triky, které mohou pomoci.

 1. Studená voda: Okamžitě skvrnu omývejte studenou vodou, dokud se čokoláda ještě úplně nevpije do látky. Poté klasicky vyperte v pračce podle štítku na oblečení.
 2. Alkohol: Někdy může pomoci utřít skvrnu alkoholem, jako je například isopropylový alkohol. Nejprve ovšem vyzkoušejte tuto metodu na malé neviditelné ploše a ujistěte se, že tato metoda materiálu spíše neublíží.
 3. Mýdlo: Mýdlo na prádlo a voda mohou pomoci odstranit skvrnu od čokolády. Naneste na skvrnu trochu mýdla, nechte působit několik minut a poté přeperte v ruce. Opakujte klidně několikrát za sebou a pak vyperte v pračce.

Skvrny od kávy a čaje

Tyto skvrny se nejlépe odstraňují mýdlem a teplou vodou. Stačí vodu naředit s mýdlem, potřít skvrnu a nechat působit pár minut. Poté stačí vyprat v pračce.

Skvrny od make-upu

Namočte oblečení do studené vody, skvrnu tak z větší části uvolníte z postiženého místa. Poté pomocí čistého bílého hadříku naneste prací prostředek a skvrnu vyčistěte, co nejlépe to půjde. Skvrnu neseškrabávejte ani netřete, aby se nerozšířila do větší plochy. Poté vyperte v pračce.

Skvrny od potu

Smíchejte 10 – 20 gramů jedné sody a stejné množství peroxidu vodíku a vytvořte kaši. Tu lžičkou naneste na skvrnu, promněte a přeperte. Používejte jen na světlé prádlo, peroxid má bělící účinky. Opakujte, dokud skvrna nezmizí. Pak vyperte v pračce.

Další možností je odstranění skvrn od potu pomocí šťávy z citronu, která je vhodná na bílé i barevné prádlo. Do litru horké vody přidejte šťávu z min. jednoho citronu, nebo 10 g kyseliny citronové v prášku. Nechte hodinu odmočit a poté vyperte v pračce.

Skvrny od krve

Skvrny od krve vyčistíte pomocí peroxidu vodíku (3% roztok). Ten ale použijte pouze na bílé nebo světlé prádlo, jelikož má bělící účinky.

Další možností je namočit prádlo do studené vody. Na skvrny můžete nasypat trochu soli a do vody přidat ocet. Pak klasicky vyperte.

Mastné skvrny

S mastnými skvrnami si poradí jar  na nádobí nebo obyčejná soda. Prádlo namočte, naneste buď jar nebo sodu a nechte působit ideálně přes noc. Pak vyperte v pračce.

Upozornění: Je důležité si uvědomit, že některé skvrny se odstraňují hůře, než skvrny jiné a že některé materiály mohou být citlivé na určité čisticí prostředky. Proto se před použitím vždy ujistěte, že se daný čistič hodí pro daný materiál a vyzkoušejte novou čistící metodu na malém a neviditelném kousku oblečení, abyste si ho třeba nezničili!

Máte i Vvy nějaké tipy na odstranění skvrn, které Vám fungují? Podělte se s námi o ně v komentářích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *