Šťastná ve vztazích

1. máj, lásky čas

Podle tradice má dnes, na prvního máje, žena dostat polibek od muže pod rozkvetlou třešní, aby byla po celý následující rok přitažlivá a krásná. 

Tento zvyk pochází od našich předků z dob, kdy lidem byla příroda příkladem a polibek pod stromem, který je plodný, měl především zajistit páru plodnost

Stavění májek

Na prvního máje se drží další tradice a to stavění májek. V podvečer se chlapci  vypraví do lesa, aby pokáceli co nejvyšší strom  a udělají z něj staročeskou májku. Strom oklestí a špičku vyzdobí věnci, šátky, květinami, mašlemi  a fáborky. A celou noc májku hlídají, aby jim jí přespolní nepodřízli a neukradli.

Kromě těchto obecních májů, které se staví na návsi, vztyčují někdy mládenci menší májky – vyzdobené břízky – před domy svých dívek

Kytka a Věneček

Další tradicí byly a stále ještě jsou, májové veselice. První květnovou neděli obchází chlapci  jednotlivá stavení a děvčata jim dávají dárečky. Pak se všichni sejdou na návsi nebo v místním hostinci a začne májová veselice, zvaná Kytka.

Organizace taneční zábavy se mohla ujmout i děvčata . Ta obejdou domy s „májíčkem“ – stromečkem na dřevěném talíři, na který jim sousedé dávali peníze, aby bylo čím zaplatit muzikanty, pronájem sálu a občerstvení . Této oslavě se říká Věneček a to podle zeleného věnečku, který dávají dívky před hospodou přicházejícím chlapcům. 

1. května bylo také někde zvykem vysypávat chodníčky lásky.  Pěšinky z písku, pilin nebo třeba kukuřičného šustí spojily domy zamilovaných dvojic. Někdy tím vyšlo najevo to, co mělo být třeba i utajeno. 

Přeji vám všem krásný první májový den a hlavně, ať dostanete tu pusu! 
– Stáňa

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *