OD ÚKLIDU KE KLIDU

Toskánsko – krása a romantika na každém rohu

Jedna z nejznámějších oblastí v Itálii. Region táhnoucí se od dominantních vrcholů Apuánských Alp, přes mírné kopce vinařské oblasti Chianti až k pobřežním plážím, moři a ostrovům. Krásná města a středověké vesnice, olivové háje, aleje cypřišů, nekonečné vinice, krásná architektura, dobré jídlo a skvělé víno.

Párkrát už jsme tu byli. Však taky, aby ne. Máme tu obchodního partnera a aspoň jednou za rok je potřeba utužovat vztahy, naplánovat obchodní strategie a vůbec pořešit vše, co je důležité a co se po mailech špatně komunikuje.

Minulý rok jsme tu také byli v dubnu a bylo to tu jako letos. Zima. Úplně jsem zapomněla, jaká je tu v dubnu zima. Pokaždé si pronajmeme nějaký domeček a pokaždé se sem těším. Jenže pokaždé zapomenu, jaká je v těch starých domech zima. Plynem se tu netopí, ten je drahý. Tak se topí elektřinou. V každé místnosti je klimatizace, kterou si přitápíte. Ale vytopte velký dům z roku 1850 tak, aby v něm bylo teplo. To se prostě nedá.

Další problém je v těchto domech teplá voda. Dva po sobě se rozhodně nevykoupete. Jsme rádi, když zvládneme rychlou sprchu. Ale, co. Jinak to tu je fakt krásný.

Kam jsme se letos podívali

Republika San Marino

San Marino, plným názvem Republika San Marino, je malý jihoevropský stát ze všech stran obklopený Itálií. Úředním jazykem je také italština. Leží v italském vnitrozemí, nedaleko turistického centra Rimini. Rozkládá se na 61 km² a žije zde přibližně 32 tisíc obyvatel.

Siena

Siena je město ležící ve střední části italského Toskánska, je hlavním městem provincie Siena. Siena je známá jako historické kulturní město s výborně zachovalým středověkým architektonickým dědictvím a Sienskou univerzitou, jednou z nejstarších univerzit světa.

Krásná katedrála, dlouhé uličky, cihlové domy – Siena rozhodně stojí za vidění. Navíc od parkoviště nahoru ke katedrále vyjedete po jezdících schodech – paráda! 😀

Montepulciano

Romantické městečko na jihu Toskánska. Do značné míry si zachovalo svoji středověkou tvář. Město nicméně není proslulé pouze svou historíí, ale také jako známý producent vepřového, sýrů, medu a především vína. Vino Nobile di Montepulciano je odborníky považováno za to nejlepší, co Itálie nabízí.

Nejstarší archeologické nálezy poukazují na to, že město bylo založeno patrně ve 4. nebo 3. století př. n. l.  Má 14 tisíc obyvatel a bezesporu je to jedno z nejhezčích měst, které jsme v Toskánsku navštívili.

Za zmínku určitě stojí podzemní chodby táhnoucí údajně pod celým městem, které v dnešní době využívají vinařství pro skladování sudů s vínem.

Arezzo

Arezzo je italské město v oblasti Toskánska, hlavní město stejnojmenné provincie. Je jedním z nejbohatších měst Toskánska, mimo jiné zásluhou výroby zlatých šperků, které jsou exportovány do celé Evropy. Největším uměleckým pokladem města jsou fresky v bazilice sv. Františka z Assisi od Piera della Francesca.

Toto město jsme navštívili už po druhé. Je docela hezké a zajímavé. A hlavně ho máme pokaždé blízko a opět nahoru do historického centra vedou jezdící schody. 😊

Mimo jiné zde najdete krásnou katedrálu Duomo San Donato zasvěcenou sv. Donatovi. Založena byla roku 1277, ovšem šestiboká zvonice pochází až z 19. století. Vidět zde můžete nejen četná okna Guillauma de Marcillat (1518 – 1524), ale především fresku „Sv. Magdalena“ Piera della Francescy.

Dále určitě stojí za to zajít na náměstí Piazza Grande. Svažující se náměstí je lemované středověkými obytnými věžemi a paláci – jedno z nejhezčích a díky svému náklonu jedno z nejzajímavějších náměstí toskánských měst. Až na severní stranu získalo náměstí svou dnešní podobu už ve 13. a 14. století.

AREZZO EQUESTRIAN CENTRE

Třicet dva hektarů půdy, 118 000 metrů čtverečních vyhrazených pro jízdu na koni, 5 arén, hala, krosová dráha, 400 pevných a 600 mobilních boxů pro koně, VIP prostory a salonky, obchody… prostě pecka, hezčí jezdecký areál jsem ještě neviděla. V týdnu, kdy jsme tu byli, se jela Toscana Tour 2023, takže nešlo se nejít podívat. Moc hezký zážitek a opravdu krásný areál.

Letos jsme toho už více nestihli. Tak zase příští rok. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *