Jak překonat partnerskou krizi 3.díl. Akutní krize ve vztahu, odhalená nevěra a jak na ní

Odhalená nevěra je akutní krizí ve vztahu. Akutní krizí ve vztahu mám namysli takovou krizi, která vzniká náhle, mnohdy naprosto neočekávaně. K nejčastějším takovým akutním krizím ve vztahu patří, bezesporu, odhalená nevěra.

Nevěra obvykle znamená spoustu nechtěných a neočekávaných dramatických emocí. Ztrácíme důvěru v partnera, který nás podvedl, nevidíme smysl ve vztahu a máme strach o budoucnost.

Odhalená nevěra přináší hodně bolesti, zranění, zklamání, nejistoty a v neposlední řadě pocitů ponížení. Podváděný partner má potřebu vztah okamžitě ukončit a zachovat si tak aspoň svou hrdost.

Jedná se o velice bolestné téma, které často vede k unáhleným a nepromyšleným krokům a řešením.

Říká se, že jednou narušená důvěra je jak list zmačkaného papíru. I když ho budeš chtít sebevíc narovnat, už navždy na něm budou stopy zmačkání. Také se říká, že jednou narušená důvěra je navždy narušená důvěra. Kdo jednou zklamal, zklame podruhé i potřetí.

Já si myslím, že v tomto případě záleží spíš na míře velkorysosti člověka, který byl zklamán, na jeho přístupu k celému vztahu a na ochotě odpustit a na vztahu pracovat.

Je možné nevěru odpustit?

Někdo je schopný odpustit, jiný ne. Míra tolerance je u každého z nás jiná. Někdo odpustí a pro jiného nevěra ve vztahu znamená totální ztrátu důvěry a nevidí jiné východisko, než rozchod. Ovšem vždy je nutné podívat se na celou věc s nadhledem a pokud možno bez emocí.

Málokdo si totiž, v aktuálním citovém rozpoložení, dokáže uvědomit a připustit, že nevěra většinou není jen chybou partnera, který podvedl. Tím, v žádném případě, nechci nevěru omlouvat. Bezesporu je špatná a nikdy není řešením!

Nevěra pouze zrcadlí nespokojenost jednoho z partnerů ve vztahu. A když ještě ve vztahu chybí komunikace a nespokojenost se neřeší, protože se o ní nemluví, přijde právě (ve většině případech) nevěra. Do vztahu dvou osob vstoupí někdo třetí, kdo nabídne nespokojenému partnerovi to, co mu právě v danou chvíli, u současného partnera, chybí a co postrádá.

V některých případech může mít nevěra na vztah i pozitivní účinek. Může totiž prověřit hloubku a kvalitu vztahu. Třeba ve chvíli, kdy si nevěrník uvědomí, co všechno by mohl ztratit a začne si svého protějšku o to více vážit.

Negativní důsledky krizí ve vztahu

K nejčastějším negativním dopadům krizí ve vztahu patří uvažování o rozchodu. Někdy to může být také udržování vztahu kvůli dětem nebo, právě již zmiňovaná, nevěra.

Mnohokrát je krize ve vztahu vnímána jednostranně a procitnutí druhého partnera může způsobit až odstěhování druhého partnera ze společné domácnosti nebo podání žádosti o rozvod.

Pokud se rozhodnete, že chcete ve vztahu setrvat, je důležité, abyste si ujasnili, co od vztahu chcete a očekáváte. A samozřejmě si to musíte ujasnit oba. A musíte chtít krizi řešit oba. Pokud se jeden snaží a druhému je to jedno, je zřejmé, že mu na vztahu nezáleží a je neefektivní v takovém vztahu setrvávat.

A jak na to?

  • V první řadě pojmenujte problém. Zkuste sami v sobě analyzovat, z čeho problémy plynou a neutíkejte před nimi. Vše řešte s klidnou hlavou a pokud možno bez emocí. Vyhněte se střetům a obviňování. Ujasněte si, co by vás čekalo, pokud budete chtít ve vztahu setrvat. Jaká to nese rizika.
  • Uvědomte si, co Vás s partnerem spojuje a jestli to splňuje Vaše představy o vztahu.
  • Rozmyslete si, jestli Vaše představy spokojeného vztahu je možné naplnit se současným partnerem. Dále si představte, jestli byste do vztahu šli znovu, kdyby se mohl vrátit na jeho začátek.
  • Dalšími důležitými otázkami je, jestli se na partnera těšíte, máte společné zájmy, je mezi vámi chemie, máte si co říct, jak často se hádáte a jestli dodržujete dohody.

Pokud jste se oba rozhodli, že ve vztahu zůstanete, tak si uvědomte, že tím teprve vše začíná. Jedete od budu nula. Nevracíte se tam, kde jste skončili. Stanovte si pravidla komunikace, uzavřete dohody a ty také dodržujte.

A v případě, že jste se rozhodli vztah ukončit, tak nezoufejte. Věřte, že počáteční smutek přebolí a bolest pomine. I nevydařený vztah se stává Vaší historií. Vezměte si z něj ponaučení a poděkujte za zkušenost. A pokud jste ve vztahu nedosáhla toho, čeho jste chtěla, tak jste aspoň zjistila, co nechcete.

A pamatujte si, že i když něco netrvalo věčně a skončilo to, neznamená to, že to nestálo za to.

Máte i vy zkušenosti s nevěrou? Řešíte nevěru? Nebo jste díky nevěře našli svou pravou lásku a spřízněnou duši? Podělte se s ostatními o vaše zkušenosti v uzavřené Facebookové skupině >> Šťastné a sebevědomé ženy <<

Autor: Stanislava Krajíčková

Ukazuji ženám cestu, jak pochopit sebe samé, své partnery a blízké a tím vytvářet v jejich vztazích pevná pouta a harmonii.
Na individuálních konzultacích vedu ženy k poznání, že všichni jsme v pořádku právě takoví, jací jsme.
Jsem autorkou e-booku Klíč ke šťastnému vztahu a projektu Tvořivá dílna Kreásek
Více o mně si přečtěte zde >>.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *