Jak zvládnout karanténu bez partnerské krize + DÁREK pro Vás!

Současná situace okolo pandemie koronaviru je pro všechny velice náročná. Přišli jsme o osobní kontakt s přáteli a kolegy, ale zato máme mnohem více času, který můžeme trávit s rodinou.

Ovšem ne každému takový stav vyhovuje. Pro mnohé páry bude období karantény velmi náročné a doslova prověří hloubku a pevnost jejich vztahu.

Vždyť jen společná dovolená je pro mnohé páry krizovou událostí, která dokáže zahýbat nejedním zdánlivě spokojeným vztahem. A to je jen týden nebo dva, většinou v krásné a romantické atmosféře, kde se dá poznávat spoustu nových míst a lidí.

No a teď máme před sebou několikatýdenní karanténu, v domácím prostředí a v mnohých případech ještě s dětmi a v malých prostorech.

Někteří z nás musí chodit do práce, jiní pracují z domova, někteří dokonce o práci přišli. Školy jsou zavřené, musíme děti učit doma. Prostě všechno je jinak a ve většině případech není nic tak, jak jsme zvyklí a jak bychom si přáli.

Atmosféra v domácnostech se pohybuje na bodu mrazu. Děti jsou protivné a unuděné, rodiče jsou zavaleni prací, domácími povinnostmi, a ještě úkoly ze škol.

 1. Řád je základ

V době chaosu je nejdůležitější udržet řád. I když je teď vše vzhůru nohama a spousta věcí se řeší za pochodu, dodržujte zažitá pravidla.

 • Ráno vylezte z postele a převlečte se z pyžama.
 • Upravte se.
 • Rozdělte si čas mezi práci, rodinu a Vaše soukromí (koníčky, čas pro sebe).
 • Pro děti doporučuji udělat domácí rozvrh. Přeci jen nemají prázdniny, ale domácí výuku. Stanovte si tedy, kdy se budou dělat úkoly, kdy bude čas na společné aktivity, kdy budou mít děti svůj prostor na své zájmy a v kolik hodin budou chodit spát.
 • Scházejte se společně u stolu při jídle.

 1. Neočekávejte a rovnou si řekněte, co chcete a potřebujete

Mnozí z nás očekávají, že se o vše postará ten druhý (partner, manžel), protože přeci my toho máme fakt až nad hlavu.  Jenže náš partner předpokládá to samé. A víte, jak to je… zklamání pramení z očekávání.

Vzhledem k tomu, že nikdo z nás neumí číst myšlenky toho druhého, bude potřeba, abyste Vašemu partnerovi řekla, jak se opravdu cítíte. Možná máte někdy pocit, že se Vám nedostává toho, co si zasloužíte, co chcete nebo v danou chvíli potřebujete. Ale co když je problém v tom, že si o to jednoduše neumíte říct a doufáte, že Váš partner uhodne Vaše přání? On ale neumí číst myšlenky. Proto, pokud si něco přejete nebo něco potřebujete, řekněte mu to.

Co si vyjasnit:

– Dohodněte se, kdo bude obstarávat nákupy, kdo se bude starat o domácnost nebo si domácí práce rozdělte.

– Pokud potřebuje jeden z Vás pracovat z domova, stanovte si pravidla a vyjasněte si, co k tomu potřebujete.

– Ujasněte si, kdo bude s dětmi dělat úkoly (klidně si rozdělte předměty nebo děti).

– Dále si vyjasněte, kdo bude pro děti vařit. Můžete se třeba ob den střídat, vařit společně nebo pro zpestření využít dovozu jídla až domů.

– Pokud Váš partner očekává, že vše obstaráte Vy, řekněte mu, že to není za této situace možné a požádejte ho o pomoc.

– Jestli potřebujete čas pro sebe, bez partnera (třeba si dát v klidu vanu, číst knihu), řekněte mu to. Respektujte, když Vás partner požádá o to samé.

– Nebojte se říct dětem, že i vy potřebujete čas sami pro sebe, pro svou práci a pro své záležitosti. Požádejte děti o jejich součinnost a pomoc. Na oplátku dodržujte čas, který máte vy pro ně, nezkracujte ho a věnujte jim ho na 100 % (bez zvedání telefonních hovorů a odpovídání na e-maily).

 1. Naučte se dělat kompromisy

Snažte se vždy domluvit a dosáhnout kompromisu a neočekávejte, že by mělo být vždy po Vašem. Buďte otevřeni argumentům partnera a s čistou myslí, klidně i s odstupem času, vše zvažte. Ne vždy musíte mít pravdu, a ne vždy je zrovna Váš návrh ten, který je správný.

Buďte tedy připravená i na variantu, že ne vždy s Vámi bude váš partner souhlasit. Pokud náhodou k neshodě dojde, respektujte se navzájem.

 1. Respektujte partnerův soukromý život

Respektujte koníčky a přátele svého partnera a to, že má život i mimo Váš vztah. V tuto chvíli se svým koníčkům ani přátelům nemůže věnovat naživo, to ale neznamená, že přestali existovat. Pokud se budete snažit svému partnerovi jeho koníčky a přátele (teď ve virtuálním světě nebo přes telefon) zakazovat, povede to akorát k hádkám a k jeho frustraci. Každý člověk má své koníčky a zájmy a přátele, které potřebuje a kterým se chce věnovat.

 1. Najděte si společné zájmy

Využijte období karantény tím nejlepším možným způsobem pro váš vztah. Najděte si společné zájmy a společný smysl vztahu. Doma se vám bude mnohem lépe fungovat, když budete mít společnou vizi nebo zájem. Můžete spolu vyzkoušet nové recepty, začít společně cvičit nebo trénovat.

Uvědomte si, že i když musíme trávit hodně času doma a nemůžeme dělat všechny aktivity, na které jsme zvyklí a které bychom chtěli, tak ale můžeme naopak dělat všechny ty věci, na které dosud nebyl čas a odkládali jsme je.

A co můžete třeba dělat?

– Upravit si byt, zamyslet se nad změnami a vylepšeními, přešoupat nábytek. Možná tak najdete nový efektivní způsob, jak využít prostor ve vašem bytě.

– Pořádně uklidit, protřídit věci, vyházet zbytečnosti.

– Chtěli jste vždy začít cvičit nebo změnit svůj životní styl? Teď je ta nejvhodnější doba.

– Rozvíjejte nové dovednosti, na které dosud nebyl čas.

– Zkoušejte nové recepty.

– Zkuste znovu navázat zpřetrhané kontakty.

– Celkově zpomalit atd.

 1. Večery si s partnerem vyhraďte pro sebe

Zahoďte laptopy, vypněte televizi a využijte čas, který spolu stejně musíte trávit. I kdyby to mělo být ze začátku 5 minut, které budete věnovat jen jeden druhému, je to skvělé! Dejte si společnou večeři nebo si nalijte skleničku a při tom si povídejte. Věřte, že i takové maličkosti vašemu vztahu nesmírně prospějí.

Ve vztahu se musíte naučit komunikovat a naslouchat druhému. Musíte si uvědomit, že nemůžete jen brát, ale že se musíte naučit také dávat. A že pokud chceme změnit partnera, musíte nejprve změnit sebe samu. Změnit druhého totiž nejde.

A co když se přeci jen objeví hádky a nedorozumění?

Prvně se zkuste zamyslet, z čeho hádky pramení. Uvědomte si, jak vy sama reagujete na konkrétní nedostatky vašeho partnera.

On: Nechává po bytě válet své věci. Vy: Nadáváte a vztekáte se na něj.

On: Nikdy Vám s ničím nepomůže. Vy: Křičíte na něj, že si zasloužíte víc.

On: Nepovídá si s Vámi nebo Vás neposlouchá. Vy: Říkáte mu, že si Vás nezaslouží.

Vidíte to? Zamyslete se nad svými reakcemi. Jsou opravdu adekvátní nastalým situacím? Nejste jen přehnaně kritická a podrážděná z toho všeho, co se kolem nás děje? Nešlo by vše řešit jinak?

Nový den, nový začátek

Nezapomeňte na to, že každý den je nový začátek a byla by přeci škoda zahodit vztah kvůli tomu, že spolu dva lidé obtížně komunikují nebo zrovna prožívají náročnější období. Vztah totiž roste díky problémům, které se oba učí překonávat. Společně to zvládnete!

PS 1: Chcete vědět, jak se naučit komunikovat s Vaší partnerem, vyznat se v jeho potřebách a zároveň se vyhnout partnerské krizi, hádkám, stresu a zklamání? Chcete ve Vašem vztahu zažít více lásky, pochopení a štěstí? Pak je e-book Klíč ke šťastnému vztahu pro Vás to pravé!

PS 2: Objednejte si e-book do konce dubna a 100,- Kč z ceny za Vás zaplatím já jako DÁREK! V objednávkovém formuláři stačí do políčka „Slevový kupón“ napsat kód KLIC100 a sleva se Vám odečte od původní ceny.

Pro objednávku e-booku klikněte na obrázek níže:

E-book Klíč ke šťastnému vztahu

Vydejte se na cestu za šťastným a spokojeným vztahem. Právě teď je ten pravý čas!

Autor: Stanislava Krajíčková

Stáňa se věnuje vztahovému poradenství a kočinku. Jejím cílem je pomáhat ženám, aby se cítily šťastně, spokojeně a sebevědomě.  Je autorkou e-booku Klíč ke šťastnému vztahu. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *