Jak překonat partnerskou krizi – 4. díl, Začni pěkně u sebe!

Tak nevím…bude to vůbec někdo číst, když napíšu, že vinu na partnerské krizi nesou oba partneři? A že, pokud chtějí partnerskou krizi řešit, musí začít každý nejdříve sám u sebe?

Přiznat si své chyby a nedostatky, je pro každého z nás, velice těžké a bolestivé. Častokrát v nás, jen pouhé poukázání na naše chyby, vyvolává nepříjemné pocity, jako jsou zloba a agrese. Vymlouváme se a své chyby si nejsme ochotni přiznat. Přitom právě ochota přiznat si své chyby a nedostatky nám dává určitou naději na sebenápravu.

Můžu za to já?

Sama moc dobře vím, jak se takový nespokojený vztah může promítnout do každé oblasti našeho života. Protože, aniž si to uvědomujeme, ovlivňuje náš partner skoro celý náš život, a to, jak se s ním cítíme, má dopad skoro na vše.

Partnerské problémy nás nakonec doženou i v práci, kde klesá naše výkonnost nebo naopak vede k workoholismu, podepíší se na našem zdraví, vezmou nám chuť do života, negativně ovlivní vztahy s rodinou a přáteli a v neposlední řadě mají špatný vliv na naše děti.

Zapracujte tedy především na tom, aby Váš vztah byl spokojený. Naučte se komunikovat se svým partnerem a najděte cestu sama k sobě.

A opravdu začněte především pěkně sama u sebe. Ano, začněte u sebe. Vím, že je těžké přiznat si, že na krizi nesete také svůj podíl viny. Ego Vám to nechce dovolit. Ale věřte mi, je to to nejdůležitější, co musíte udělat. Oprostěte se od emocí a zkuste se na celou věc podívat s jakýmsi nadhledem.

Napište si seznam. Ovšem seznam kladů a záporů to nebude!

Kdysi jsem někde na internetu četla jeden příběh o tom, jak maminka zachránila své dceři manželství. A to pouze tím, že jí řekla, aby si napsala seznam. Ale jiný seznam, než čekáte.

Ve zkratce: Ten příběh byl o ženě, která se po delší době a rozmýšlení rozhodla odejít od svého manžela. Jednoho dne, když nebyl doma, zabalila sobě a dětem kufry a odjela k rodičům. Rodiče jí přivítali s otevřenou náručí a řekli jí, že jí ve všem podpoří.

Její maminka si s ní sedla v kuchyni a řekla jí, aby si vše pořádně rozmyslela a neudělala ukvapené rozhodnutí. Požádala svou dceru, aby ještě před tím, než se rozhodne od manžela definitivně odejít, udělala jednu věc. Aby si napsala seznam. Položila před svou dceru list papíru, který by uprostřed rozdělený svislou čárou. Požádala jí, aby do jednoho sloupne napsala všechny věci, které jí na jejím manželovi vadí a štvou.

Žena tedy svou maminku poslechla a myslela si, že do druhého sloupce má napsat všechny manželovi kladné vlastnosti. A v duchu si říkala, že to bude hodně krátký seznam. Kdežto ten, s těmi negativními vlastnostmi a chybami, byl hodně dlouhý. Brala to jako nevyvratitelný důkaz toho, že její manželství je špatné a nemá cenu v něm nadále setrvávat.

Chtěla začít psát do druhého sloupce kladné stránky svého muže, ale maminka to nechtěla. Řekla, že kladné stránky svého zetě zná. Chtěla, aby tam napsala, jak reaguje na konkrétní nedostatky svého manžela z prvního sloupce.

Žena byla překvapená, protože vůbec netušila, že bude psát o sobě. Bylo to pro ni těžké. Ale nakonec začala psát, jak reagovala.

Seznam vypadal asi takto:

Maminka list papíru vzala a roztrhla ho napůl podél svislé čáry. Tu půlku, kde její dcera popisovala manžela, vyhodila a podala jí tu, kde popisovala své reakce. A řekla jí, ať se nad svými reakcemi zamyslí. Navrhla jí, aby nechala děti u ní a jela domů.

Žena tedy nechala děti u svých rodičů a jela domů. Dívala se na svůj seznam a říkala si, že vypadá hrozně. Viděla seznam svého hrozného chování a začala svého manžela snad i trochu litovat. Dlouho nad tímto seznamem a svým chováním přemýšlela a pochopila, jak hloupě se celou dobu chovala.

Přemýšlela, co jí na jejím manželovi tak vadí a došla k závěru, že to vlastně není nic tak hrozného. Byla tak zaslepená svým hněvem, že si nedokázala uvědomit, co vlastně ve svém muži má. Určitě to nebyl žádný ideál, ale by to opravu moc hodný člověk.

Došlo jí, že pro úplné maličkosti a malichernosti málem rozbila rodinu a nechala své děti vyrůstat bez tatínka. A to opravdu jen pro maličkosti a okamžité návaly hněvu. Změnila tedy svůj přístup k chování svého manžela.

Asi byste čekali, že se změnil on, ale ne, nezměnil. Změnila se ona. Protože pochopila, že na celé situaci nese svůj podíl viny. Ani se nesnažila svého manžela změnit, protože pochopila, že to nejde.

A tak tedy i vy prosím pochopte, že pokud chcete něco změnit, musíte nejdříve a především změnit hlavně sami sebe. Bez toho to opravdu nepůjde.

Pokud chceš změnit svůj život, změň nejprve svou mysl.

Pokud i vy prožíváte něco podobného a potřebujete podporu a lásku, jsem tu pro vás.

Nezapomeňte se přidat do naší facebookové skupiny Šťastné a sebevědomé ženy.

Pozvěte do ní své kamarádky, kolegyně, známé a přítelkyně, zkrátka všechny stejně naladěné ženy. Můžeme se navzájem inspirovat, sdílet své zkušenosti, motivovat, ptát se, radit si, podporovat se a navázat nová přátelství.

Všechny jste vítány!

Přidat se do skupiny můžete tady >> Uzavřená facebooková skupina Šťastné a sebevědomé ženy.

Autor: Stanislava Krajíčková

Stáňa se věnuje vztahovému poradenství a kočinku. Jejím cílem je pomáhat ženám, aby se cítily šťastně, spokojeně a sebevědomě.  Je autorkou e-booku Klíč ke šťastnému vztahu. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *