Jak překonat partnerskou krizi 2.díl – Příčiny partnerské krize

Je to krize, není to krize..?

Pokud jste se ve vztahu dostali do fáze, kdy vám vaše dosavadní vztahové dovednosti nestačí k řešení problémů, je pravděpodobné, že prožíváte partnerskou krizi. První, co je potřeba si uvědomit, je to, že žádná krize se nestane ze dne na den.

Krizi častokrát předchází špatná komunikace a ignorování potřeb svých a potřeb partnera. Najednou zjistíte, že si s partnerem v některé oblasti vašeho společného života, nerozumíte, a to i přes to, že se stále máte rádi.

Začnete se jeden druhému vzdalovat a často, když o něčem přemýšlíte, tak už nepřemýšlíte a neplánujete jako „my“, ale jako „já“ a „on“. Zatímco jste ještě donedávna dělali vekou část věcí společně, najednou vám nevadí, dělat je odděleně. Už spolu nežijete jako partneři a milenci, ale spíše jako (v lepším případě) kamarádi.

Dalším „příznakem“ partnerské krize je přehlížení problémů partnera. Jeho problémy a potíže vás přestanou zajímat a kolikrát se vám ani nechce je poslouchat natož řešit. Už nemáte potřebu být jeden druhému nablízku a máte pocit, že se bez partnera docela snadno obejdete.

Nemáte chuť spolu cokoli podnikat a do společných aktivit se vám vůbec nechce. Je možné, že se pomalu stáváte „nepřáteli“ a ve vaší komunikaci se objevují uštěpačné a kritické poznámky. Hádáte se, obviňujete se navzájem a jste k sobě přehnaně kritičtí.

 

Nejčastější příčiny partnerské krize

Nenaplnění potřeb a očekávání

Každý člověk má ve vztahu určitá očekávání a potřeby, která, když nejsou naplněna, vedou k tomu, že je dotyčný nespokojený. Nespokojenost se může objevit na straně jednoho nebo obou partnerů.

Je tedy důležité si otevřeně promluvit o tom, jak si váš vztah a společný život představujete. A to bez myšlenek na to, že během let ten druhý změní názor nebo se změní on sám. Jestli jeden z vás sní o luxusním životě, zatímco druhý se spokojí s životem v panelákové garsonce a s dvacet let ojetým autem nebo pokud chce jeden rodinu a druhý o ní nechce ani slyšet, je jasné, že vznikl problém.

Nezájem řešit vzniklé problémy

Často se setkávám s tím, že partneři spolu nedokáží komunikovat a řešit vzniklé problémy. Vše „zametají pod koberec“ a dělají „jakože nic“. Dlouhodobě se tak, ovšem, nedá fungovat. Dříve nebo později propuknou problémy v plné síle, a navíc se přidají i emoce, které se k problémům vztahují (vztek, pocit ublížení, zranění). Vznikají hádky a lidé pak jednají v afektu. Hádky nabývají na intenzitě a krize se prohlubuje.

Netrávíte čas spolu, nemáte společné zájmy

Sdílení společných zájmů je pro vztah dvou lidí velice důležité. Vztah, kde si každý z partnerů žije „po svém“, nebude z dlouhodobého hledisky nikdy fungovat. Najděte si tedy společný koníček, něco, co vás oba baví a dělejte to společně. Může to být práce na zahradě, výlety na kolech, sbírání známek, fotografování, vaření … prostě cokoli, co vás baví oba. Budete si mít pak o čem povídat a vždy najdete společné téma.

Nedostatečná podpora partnera

Každý z partnerů má své sny a je důležité, aby si je mohl splnit. Pokud svého partnera nepodporujete v tom, co dělá, krize na sebe dlouho nenechá čekat. Zkuste partnera podpořit i v případě, když se s jeho názorem nebudete zrovna shodovat. Vzájemná podpora je klíčová.

Obtíže v sexuálním životě

Nesoulad v sexuálním životě a jednou z nejčastějších příčin partnerské krize. Ať už je jedná o nesoulad v chuti na sex nebo v různých sexuálních zálibách. Krize vzniká ve chvíli, kdy si o svých zálibách, snech a touhách neumíte otevřeně povykládat. Mluvit o sexu a svých touhách je stejně tak důležité, jako milování samotné.

O tom, jak porozumět partnerovi, jeho, ale i svým potřebám píšu v e-book Šťastná a sebevědomá žena. 

Dalšími příčinami partnerské krize můžou být rozdíly ve vzdělání nebo pracovním úspěchu. Problémy s výchovou dětí, kdy se partneři neumí shodnout na výchovném přístupu. Dále pak nevyřešené vztahy s původními rodinami a rozložení rodinné hierarchie a podílení se na samotném chodu domácnosti.

Ve všech případech je velice důležité umět spolu komunikovat a mluvit o svých potřebách. Komunikace je základem vztahu.

Autor: Stanislava Krajíčková

Stáňa se věnuje vztahovému poradenství a kočinku. Jejím cílem je pomáhat ženám, aby se cítily šťastně, spokojeně a sebevědomě.  Je autorkou e-booku Klíč ke šťastnému vztahu. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *