Malování na textil – podklad vytvořený molitanovým válečkem

Prázdniny jsou v plném proudu, všude probíhají tábory a skoro na každém z nic se maluje na trička nebo jiný textil. Dnes vám přináším další tip, jak si vytvořit zajímavé a nevšední pozadí vašeho výtvoru.

Začneme tak, že si na víčko nebo do obdélníkové misky nalijeme barvu. Tu pak nasákneme do válečku a to tak, že přejíždíme po víčku nebo misce, doku se nám všechna barva nevsákne do válečku.

Pruhy rovnou na podklad

Barvy na textil můžete naředit i vodou, je jen na vás, jestli naředíte nebo ne. Pokud ano, bude výsledná barva světlejší, pokud ne, bude tmavší.

Vezmeme si podklad (tričko – pozor, nezapomeňte dovnitř do trička dát igelit, aby se vám barvy neprosákly na druhou stranu!, batůžek, ubrousek, taška) a přejedeme přes něj válečkem. Pruhy můžeme vést příčně i podélně.

Vyzkoušejte si více způsobů, tedy někdy více zatlačte na váleček, někdy přidejte více vody, jindy více barvy, abyste zjistili, jak se váleček chová a co vám vytvoří. Tam, kde přitlačíte více, barva se více vpije do látky a bude tmavší.

Nelekejte se toho, že v šíři pruhů není barva souměrná, někde je jí více, někde není žádná a to je správně, o to nám jde.

Více barevné pruhy

Když nechcete pouze jednobarevný podklad, vyberte si předem barvy, se kterými chcete pracovat. Vyberte si je tak, aby k sobě ladily. Pokud nevíte, jak na to, přidávám obrázek barevného spektra.

Stačí si pamatovat, že k sobě ladí vždy protilehlé barvy a ty nejblíže jim sousedící. Ale samozřejmě fantazii se meze nekladou. 😊

 

Pruhy opět můžete vést přes sebe – horizontálně i vertikálně. Barvy nemíchejte v jedné misce, ale použijte dvě (nebo více). Před namočením do další barvy váleček propláchněte.

… a další efekty

Další možností je první barvu z válečku nevymývat, ale nakapat do ní další barvu. Vznikne vám tak krásný vícebarevný podklad. Podle toho, jak moc přidáte na váleček druhou barvu do první nebo jaké množství, vznikají na podkladu různé barevné efekty.

A co zkusit na čistý váleček nasáklý vodou nakreslit pruhy nebo udělat tečky? Také skvělé kreativní vyřádění. 🙂

Pokud se vám zdají některé plochy málo barevné nebo moc světlé, klidně vezměte PO USCHNUTÍ PODKLADU do ruky barvu v rozprašovači a dotvořte pozadí pomocí rozprašovače.

Pozadí přes šablonu

Další možností je vytvoření podkladu válečkem přes plastovou šablonu. Vybranou šablonu si položíme na podklad, jednou rukou jí přidržujeme, aby se nehýbala a druhou přes ní přejíždíme válečkem. Opět sytost a intenzitu barvy volíme přítlakem na váleček. Pozadí můžeme opět doladit barvou v rozprašovači.

A abyste se mohli naplno ponořit do svého tvoření, a i vaše děti měly o zábavu postaráno, mám tu pro ně Pracovní a tvořivé listy skřítka Kreáska  ke stažení ZDARMA. Stáhnout si je můžete tady >>

Autor: Stanislava Krajíčková

Stáňa se věnuje vztahovému poradenství a kočinku. Jejím cílem je pomáhat ženám, aby se cítily šťastně, spokojeně a sebevědomě.  Je autorkou e-booku Klíč ke šťastnému vztahu. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *