Stavba fóliovníku

Naše fenka Fifi má jednu zvláštní vlastnost. A to takovou, že sežere veškerou zeleninu a ovoce, které najde. Nevím, jak je to možné a co jí k tomu vede, ale jedno vím jistě – fakt mě tím už štve! Minulý rok mi sklidila jahody, maliny, ožírala rybíz, snědla všechna rajčata (ta zelná mi nosila na hraní), papriky, okurky i cukety, a dokonce i salát.

Neměli jsme z úrody doslova a do písmene NIC. No jo, ale zlobit se na ní nedokážu, elektrický ohradník, který mi všichni radí – to bych jí neudělala.

Už jsem se smířila s tím, že letos budu mít jen bylinky a maximálně rajčata na terase. Byla jsem z toho docela zklamaná, a tak jsme k narozeninám dostala fóliovník. Prý, abych měla aspoň něco a mohla to tam před ní zavřít. 😊 Paráda! Hned jsem se dala do plánování, příprav a stavby.

Vybrat místo nebylo zase až tak náročné, protože prostě jinde místo nebylo. 😊 Fóliovník je nejlepší postavit do závětří, kam nefouká silný vítr. Vše jsem pečlivě změřila a začalo urovnávání terénu.

Stav fóliovníku a úplnost a kompletnost všech dílů jsem si zkontrolovala ještě před výběrem místa, protože jak se znám, byla bych děsně zklamaná, kdybych začala kopat, chtěla stavět a zjistila, že nemám všechno. Takže před samotnou prací doporučuji vše přepočítat a překontrolovat. Samotné díly nevyndávejte z pytlíků, jsou popsané a lépe se budete orientovat podle štítků a čísel.

Stavbu začněte obvodovým rámem a postupujte podle návodu. No… návodu… nakresleného a fakt nezřetelného obrázku. Velkou část jsme stavěli intuitivně, podle obrázku na krabici. A jedna rada – šrouby VŽDY hlavičkami ven, aby vám nožky šroubů (odborný název neznám 😊) nepotrhali plachtu. My jsme je samozřejmě montovali opačně, a tak jsme si horní část dali nadvakrát.

Já jsem si vymyslela, že dovnitř fóliovníku chci orámovat záhonky a udělat cestičku, a tak jsme se dali do měření, řezání a nastavování prken. Nechtělo se mi za prkna utrácet, a tak jsme použili stará prkna z podlahy. Dlaždice na cestičku jsem také měla schované z nějaké demolice něčeho jiného, takže též investice nula.

Když byly hotové záhonky a cestička, obkopali jsme kolem fóliovníku krumpáčem strouhu (cca 20 cm hlubokou).

A teď nandáme na konstrukci plachtu. A to velmi opatrně, abychom jí neroztrhli. Plachtu dáme na konstrukci volně a necháme sluníčko, aby jí změkčilo (prostě si dáme 20 – 30 minut přestávku). Pak plachtu pořádně vypneme a přiděláme suchými zipy ke konstrukci.

Plachta je delší než fóliovník. Přesahující fólii dáme do strouhy, kterou jsme vykopali a tam plachtu zatížíme. Tady jsme opět velice improvizovali, protože jsme neměli žádné kameny, kterými bychom plachtu zatížili, a tak jsme použili zbytky nevyužité zámkové dlažby… No, co dodat… 😊 Můžete použít prakticky cokoli – kameny, cihly, trubky, trámy – prostě, co najdete a nebude vám to chybět.

Když je plachta zatížená a tím pádem ukotvená, přihrneme strouhu zeminou. A pořádně. A udusáme. Pod plachtu se nesmí dostat vítr. Stále si kontrolujeme, že je plachta všude dobře vypnutá a není zkroucená. Dveře se musí zavírat lehce (zipy), bez použití síly.

A tadáááá, je hotovo! A teď už jen zasázet, co chcete.

Výrobce doporučuje plachtu na zimu sundávat. No, jak se znám, nechám ji tam. Maximálně přes fóliovník přehodím ještě jinou plachtu, abych zakryla původní fólii. A uvidím, co se stane. Samozřejmě počítám s tím, že v zimě budu chodit shrnovat sníh.

A pozor, fóliovník pečlivě zavírat! Ta moje blbule už stihla zjistit, že se dobroty přemístily do domečku a čeká a čeká a číhá a věřím, že když jednou zapomenu zavřít, vše pečlivě sklidí.

 

Autor: Stanislava Krajíčková

Stáňa se věnuje vztahovému poradenství a kočinku. Jejím cílem je pomáhat ženám, aby se cítily šťastně, spokojeně a sebevědomě.  Je autorkou e-booku Klíč ke šťastnému vztahu. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *